GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pomak kimdir

3 posters

Aşağa gitmek

default pomak kimdir

Mesaj tarafından belenncia C.tesi Ocak 30, 2010 10:40 pm

Pomaklar kimdir? diye...
Pomaklar, burada yazıldığı gibi Türk ırkı için karındaş olmayıp, gene burada yazıldığı gibi Türk milleti için tehlîkeli de değillerdir! Aksine... İçimizdekiler öylesine bir Türkleşmişlerdir ki, bu yüzden kendilerinin Türk ırkından olduklarını iddiâ edenleri bile vardır! Bu mâsum fakat temelsiz iddiâ ise, tam da Pomakça bir davranış biçimidir! Çünkü, böyle bir husûsun gerçekle en küçük bir ilgisi yoktur. Hiçbir bilgi kaynağı böyle bir şeyi yazmaz. Ne var ki... İnatçı Pomak kendini buna inandırmışsa, kafasını kesecek olsan dâvâsından vazgeçmeyecektir!
Pomaklar, davranışlarında genel olarak kaba insanlardır. Ancak, bu onların ırkî ve samîmî bir özellikleridir, tabiatlarında yer etmiştir. Fakat sempatiktirler de. Meselâ Karadenizli Temel gibi bol sayıda fıkraları da vardır!
Pomakların etnik kökenleri Traklara dayanmaktadır. Trakya’ya adlarını bırakan Trak unsurlar, organize bir siyâsî toplum oluşturamadıkları için, henüz Roma dönemiyle birlikte asimile olmaya başlamışlardır. Trakya’da Rum adıyla Yunan’a karışanlar bunlar olduğu gibi, Bulgar milletinin yarıya yakınını da gene bu Traklar teşkil etmişlerdir. Bulgar Trakları büyük oranda kendilerini unuturlarken... Yalnız, sonradan Pomak denecek çok küçük bir kısmı, ekonomik temelde ve kısmen aykırı bir davranış göstermişlerdir. Bu davranış ise, daha sonra “Bogomil” dînî inancıyla şekillenecektir.
İşte bu Bogomil Pomaklar, Osmanlı devrinde ve iki-üç yüzyıl önce, büyük oranda İslâm’a girmişlerdir. Hıristiyan olarak kalanları ancak yüzde on-onbeş kadar olabilecekledir. Bununla birlikte, Bulgarya’da son zamanda tekrar Hıristiyanlığa dönenlerini de duymaktayızdır.
Çoğu artık Türkiye’de yaşayan Pomakların, bizdeki nüfûsu güvenilir yabancı kaynaklarca üçyüzbin olarak verilmektedir. [Bizde, resmen Pomak ayrımı yapılmadığı için, nüfusları da bilinmemekte veyâ en azından bilgi verilmemektedir.] Bizim dışımızda, Balkanlarda yaşayanların sayısı yüzeli-ikiyüzbin kadar olabilecektir.
Bir de... Balkanlarda ve biz de, bilerek veyâ bilmeyerek Pomaklarla karıştırılan Goralı, Makedon ve Torbeş gibi unsurlar vardır. Oysa... Onlar, Pomaklarla aynı kültür öbeğinden ve aynı dili konuşan daha başka etnik unsurlar olmaktadırlar.
belenncia
belenncia
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 3
Yaş : 40
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : istanbul
İşiniz : turizm
Ad Soyad & İme Prezime : kays kayss
Tesekkur : 1
Puan : 8
Kayıt tarihi : 29/01/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: pomak kimdir

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Ocak 30, 2010 10:50 pm

BU yazi sizinmi? Ona göre cevap vermek gerekiyorda o yuzden sordum.Cunku yazinin en basinda ""Pomaklar, burada yazıldığı gibi Türk ırkı için karındaş olmayıp,..."" demissiniz.Biz site olarak bunu kabul etmedigimizi bastan ilan etmisik.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: pomak kimdir

Mesaj tarafından berbatsülo Perş. Haz. 03, 2010 4:18 pm

bence Pomak lar günümüzin Kosmopolitleri diye adlandirilir yasadigi ülkeye ve dine uyum saglar ama icinden gelen özgürlük ve yenilikci Düsüncesini yenemez
berbatsülo
berbatsülo
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 1
Yaş : 52
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Deutschland Hayrabolu Türkiye
İşiniz : isci ve ickici
Ad Soyad & İme Prezime : süleyman seren 89143 almanya
Tesekkur : 0
Puan : 3
Kayıt tarihi : 30/05/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz