GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bulgarlar diğer etnik grupların mensuplarına nasıl bakıyor?

Aşağa gitmek

default Bulgarlar diğer etnik grupların mensuplarına nasıl bakıyor?

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Ağus. 16, 2009 2:56 pm

Bulgarlar diğer etnik grupların mensuplarına nasıl bakıyor?

Bulgarların dörtte biri çingene komşularına tahammül edemiyor. Ermeni, Yahudi ve Müslüman Bulgarlarla birlikte göreceli olarak iyi kabul görenler grubunda yer alan etnik Türklere karşı sosyal mesafeler de artıyor. Bu etnik azınlık temsilcileri komşu ve arkadaş olarak kabul ediliyor ancak onlarla nikahlar yeğlenmiyor. Bulgarlar, Arap, Arnavut ve Kürtleri en zor kabul ediyor. Bundan önce gerçekleştirilen araştırmalara kıyasla Bulgarların aynı yerleşimde diğer etnik grupların temsilcileriyle bir arada yaşama tahammülünün önemli ölçüde azaldığı gözleniyor. Başkent ve diğer büyük kentlerde yaşayanlar, ayrıca yüksek öğrenimli kişilerin en hoşgörülü olduğu ortaya çıkıyor.


Bunlar, Açık Toplum Enstitüsü’nün Sofya bölümünün gerçekleştirdiği “Bulgaristan’daki Azınlıkların Koydukları Sosyal Mesafeler ve Etnik Stereotipler” adlı araştırmadan alınan sonuçlardır. Bu çalışmayla Bulgar hoşgörüsü hipotezinin doğru olup olmadığının, bunun bir gerçek ya da bir mitos olduğunun saptanması hedefleniyor. “Hoşgörü maskesinin ardında gizli kalan ırkçı ve etnik kör inançlar var mı?”, Türk, Çingene,

Ermeni, Yahudilerden oluşan geleneksel azınlıklara hoşgörülü olan Bulgarlar son yıllarda beliren yeni göçmen topluluklarına ne kadar tahammül gösteriyor?” diye iki kilit sorun mevcuttur.

Araştırma, insanları ne kadar az tanırsak onlara bu kadar büyük bir kör inanç gözüyle baktığımızı ortaya koyuyor. Diğerlerin değil de bizim haklı olduğumuzu ıspatlamak için her zaman istatistikten yararlanabiliriz. Açıkçası, istatistik veriler çoğu zaman azınlık gruplarının yararına değil.

Açık Toplum Enstitüsü’nde program müdürü olan Boyan Zahariev bu konuda şunları belirtiyor.“Kamuoyunda sık sık tartışılan konuların formatı ilke itibariyle yanlıştır. Ülkemizde bulunan milli azınlıklara tutumumuz, oluşan yeni toplumlara ileride şekillenecek olan tavrımız için bir modeldir. Kanımca bu sosyal mesafelerin politikalar üreterek aşılması yeteneği, bir bütün olarak toplumun AB gibi daha büyük topluluklara

entegre olma becerisini belirleyen bir etkendir. Her kişinin böyle bir yeteneğini kendi kendine geliştirmesi ise onun yabancı bir yerde yabancılık çekmemesine, kısa zamanda entegre olmasına yardımcı oluyor.”

Doç. Petya Kabakçieva, Bulgar kimliğinin yanlış anlaşılan stereotipinin görüntüsüne ek özellikler kazandırıyor:“İnsanlar “‘Bulgarım, ne mutlu bana!” derken Bulgaristan vatandaşlığını değil, Bulgar olduklarını kastediyorlar. Bence Bulgaristan’da yaşayan bütün etnik toplulukları içinde barındıracak bir ulusal kimliğin yaratılması için gayret göstermeliyiz. Tabii, bunda görülen tahsilin çok büyük önemi var.”
2009 / Agustos
İvelina Vatova Türkçesi: Neli Dimitrova (bnr)

_________________
Edna Pomaška Obič
Bir Pomak Sevdası
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1508
Yaş : 49
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1606
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz