GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çakılı

2 posters

Aşağa gitmek

default Çakılı

Mesaj tarafından mefisto Salı Nis. 14, 2009 10:50 am

Vize ilçesine bağlı Çakılı beldesi halkının yarıya yakını Pomak asıllı olup Bulgaristan göçmenleri diğer yarısını oluşturur.
mefisto
mefisto
Üye
Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 25
Yaş : 40
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : istanbul 1982
İşiniz : öğrenci
Tesekkur : 2
Puan : 9
Kayıt tarihi : 28/05/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Çakılı

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Ağus. 02, 2010 11:09 am

Kasabamız Trakların tarihi ile başlar, o yıllarda Trakya'yı işgal eden kavimlerin yayılma alanı Adriya denizinden Karadeniz'e kadar uzanmaktaydı. Trakyaya ismini veren bu kavimler dalga halinde İstanbul ve Çanakkale'ye kadar uzanmışlardır. Özellikle M.Ö. 1200'de Trak kavimlerinden Bitinyalılar ve Frigler, Vize-Çatalca yolu üzerinden İstanbul'a oradan da Anadolu'ya geçmişlerdir. Trakya'da kalanlar ise ufak birer takım krallıklar kurmuşlardır.Kasabamızın 1 km güneyinde Eski Tekke Mezarlığı'nda bulunan el yapımı kaba hamurlu deve tüyü rengindeki çanak çömlekler, yontma taş aletler, cilalı baltalar, neolitik çağda burada bir yerleşim olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Çömlektepe hüyüğünün M.Ö. 3000 yıllarına kadar indiği belirlenmiş, aynı yerde demir çağına ait seramikler ele geçmiştir. Bunları Helenistik ve Roma seramikleri de tamamlayınca yöremizin neolitik çağdan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olduğu ortaya konulmuştur. Kasabamızda bir çok Tümülüs mezarı koruma altına alınmıştır.

Kasabamız merkezinde bulunan tarihi çınar ağacı (Platanus acrifolia)'nın çevresi 9.20 m, çapı 2.93 m, boyu ise 20 m ve yaşı 810'dur. Ayrıca Eski İlköğretm Okulu bahçesinde bulunan çitlenbik ağacı (Celtis australis) çevresi 4.17 m, çapı 1.33 m, boyu 15 m ve 200 yaşındadır.

Bizim dedelerimiz Osmanlı Rus Savaş’ından (Bulgaristan) ve balkanlardan göç ederek yerleşim sağlanmışlardır. M.Ö. 3000 yılında Trakların yerleştikleri tespit edilmiştir. Trakların yerleştiklerini Tümülüs ve Kral mezarlarının kazılarından (Trakya Üniversitesi ve Kırklareli Müze Müdürlüğü) ortaklaşa yaptıkları çalışmalarla anlaşılmıştır.

Çakıllı çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber daha önce Çakıllı’nın 2 km öncesinde yani şu anda tekke mevkii dediğimiz yerde, bundan 700 yıl önce ilk olarak Erenler (embiyalar) altında kurulmuştur. Orada belli bir müddet köy olarak ikâmet edildikten sonra (biz bunları, cami kalıntılarının, çeşmenin ve ölen yerleri gibi tarihi kalıntılardan anlamaktayız) oradaki yerleşim yeri şimdiki bulunduğu yerde kaynak sularının (aşağı ki havuz ve yukarı ki havuz) daha bol olması nedeniyle köy Çakıllı ismini alarak şuan bulunduğumuz yere taşınmıştır. Zaman içerisinde burada bulunan yerli insanlara Gacal denilmektedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ak%C4%B1ll%C4%B1,_Vize
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz