GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'Kapetan Kemal' filmi Selanik'te gösterimde

Aşağa gitmek

default 'Kapetan Kemal' filmi Selanik'te gösterimde

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Mart 28, 2009 5:20 pm

'Kapetan Kemal' filmi Selanik'te gösterimde

STELYO BERBERAKİS 09.03.2009

Yunan iç savaşına, "Kapetan Kemal" adıyla katılan Mihri Belli'nin yaşamı ile ilgili belgesel Selanik'te Belgesel Film Festivali'ne katılacak..

Yunanistan'ın kanlı iç savaş yıllarında, hükümet ordularıyla dağlarda çarpışan Yunan gerillalarının silah arkadaşlarından biri olan, Türk solunun yaşayan efsane ismi Mihri Belli'nin yaşam öyküsü Selanik'te düzenlenen Belgesel Film Festivali'nde gösterime giriyor. Yunan yönetmen Fotos Lambrinou'nun "Yoldaş Kapetan Kemal" adı altında çektiği 52 dakikalık belgesel, 13-22 Mart tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. 2. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra 1947-49 yılları arasında patlak veren Yunan iç savaşında, Alman işgaline karşı verdikleri silahlı mücadelenin karşılığı olarak iktidarı ele geçirmeye çalışan Yunan Komünist Partisi'nin silahlı mücadele kolu olan ELAS örgütünün bir de "Osmanlı Tugayı" vardı. Yunan gerillalarla omuz omuza çarpışan bu tugay, Batı Trakyalı "solculardan" oluşuyordu. Başında da halis bir Türk olan Mihri Belli vardı. Belli'ye gerilla komutanlarına verilen "Kapetan" unvanına "Kemal" kod adı eşlik etti. Mihri Belli, kendisine "Kemal" kod adını veren kişinin Yunan iç savaşındaki en yakın silah arkadaşı olan Labro adlı Bursalı bir Rum olduğunu söylüyor. 93 yaşındaki Belli'nin 61 yıl önce 32 yaşındayken Yunan iç savaşında Batı Trakya'nın Rodop Dağları'nda tam iki yıl savaşması; üstelik bu savaşlarda yaralanmasına rağmen Moskova'da tedavi gördükten sonra tekrar aynı saflara dönmesi Yunan yönetmen Lambrinou'ya ilham verdi ve 52 dakikalık belgesel doğdu. Selanikte "21. Yüzyıldan Görüntüler" adı altında gösterilecek olan belgesel geçen yıl eylül ayında Belli'nin 1937'de mezun olduğu şimdiki Boğaziçi Üniversitesi'nde gösterilmiş; bu filmi kendisi de bizzat izlemişti.

TÜRK VE POMAK TUGAYI
2. Dünya Savaşı'nda Alman işgaline karşı kanlı mücadeleler veren Yunan komünistleri (ELAS) savaştan sonra iktidarı ele geçirmeyi hedefliyordu. ELAS komutanları, Türkiye'den gelen "yoldaş" Belli'yi Batı Trakya'lı Türk ve Pomakların oluşturduğu tugayın başına getirecek ve bu tugaya "Osmanlı Tugayı" adı vereceklerdi. Belli, Yunan Komünist Partisi (KKE) tarafından hala "Kapetan Kemal" adıyla anılıyor.

http://arsiv.sabah.com.tr/2009/03/09//haber,F225A1F4C57644DDACAEC777B5D8C67B.html
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz