GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bulgaristan'da üç köy

Aşağa gitmek

default Bulgaristan'da üç köy

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Ocak 31, 2009 5:03 pm

Bulgaristan'da üç köy

Gündüz Vassaf

Bulgaristan'da Türkiye için 'komşiya' diyorlar. Rakı 'rakiya', turşu
'turşiya'.
Seyahat etmek, yeni yerler görmek de bir tür tüketim biçimi. Kendimize tabirini yakıştırmasak da, turist olarak gittiğimiz yerlerde sade fotoğraf makinelerimiz ve cüzdanlarımız değil seferber olan. Gördüklerimiz, yaşadıklarımız üzerine yorum yapma gayretiyle beynimiz de harıl harıl çalışıyor. Yeni bir yerde olmanın heyecanıyla yolda en alışık taş parçasına farklı gözle bakabiliyor, hatta evimize götürmek üzere cebimize bir iki tane koyabiliyoruz. İntibalarımız, gittiğimiz yer kadar kendi hakkımızda da bir şeyler anlatıyor. Osmanlı geçmişinin bilinciyle Bulgaristan'ı dolaşan bir Türk'ün, kendine özgü bir üstünlük kompleksiyle, orada neyi nasıl algıladığıyla, bir Ugandalı'nın, İsveçli'nin ya da Amerikalı'nın aynı yere bakış açıları çok farklı. Aslında turizmde de diyalektik bir ilişki söz konusu. Biz gittiğimiz yerlerin insanlarını seyrederken onlar da bizi seyrediyor. Sonuçta, karşılıklı olarak kimi ipe sapa gelmez, kimiyse son derece uyarıcı binbir çeşit şipşak yorumlarla gördüklerimizi de tüketiyoruz.
Soğuk Savaş yıllarında Bulgaristan, Türkiye'de ideolojik bir şablona göre anlatılırdı. Sol, Bulgaristan'a cennet, Türkiye'ye kapitalizmin batağına saplanmış bir ülke olarak bakar, çarpıcı örneklerle bu gözlemler dile getirilirdi. Sağ, Türklerin ikinci sınıf vatandaşlar olarak bu ülkede çektiği zulümden söz eder, kamyon şoförlerinin bir çift naylon çorap karşılığı Bulgar kadınlarıyla nasıl beraber olduğunu adeta övünçle anlatırdı. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle Türk yazınında eski sosyalist ülkelere ilgi de kayboldu. Benim aşağıda anlatacaklarımsa Bulgaristan'ın güneyinde Rodop dağlarında hepsi birbirlerine 15-20 dakika mesafede olan üç köye ilişkin kısa ve herhangi bir yorum getirmekte son derece güçlük çektiğim gözlemlerim.
Birinci köyün adı Gorno Drianova. Pomak köyü. Yani Bulgaristan Osmanlı egemenliğine girdikten çok sonra 15. yüzyılda Müslüman olan Slavlar.
Köyde düğün vardı. Meydanda çamura bata çıka halay çekiliyor, seyreden erkek ve kadınlar meydanın iki ayrı ucunda birbirinden uzak duruyordu. Yollar, evlerin önü pislik içinde, etrafta poşetler, bezler. Her yerde bir düzensizlik, kendi haline bırakılmış bir köy görüntüsü.
Aynı yolda on beş dakika uzaklıktaki Ortodoks köyü Kovachhevitza bir başka ülke. Kerpiç evlerin badanası dökülmüyor, odunlar her yerde düzenli bir şekilde istiflenmiş, arabalar yoldan başka arabaların da geçeceği düşüncesiyle kenara park edilmiş, yol kenarlarında oturabilmek için banklar, hasır sepetlerden çöp atılacak yerler, köyün kahvesinde hep birlikte yiyip içen gençler. Yolda yürüdüğünüzde somurtkan suratlar yerine güler yüzle merhaba diyenler.
Gene aynı yolun üstünde yarım saatlik mesafedeki üçüncü köyün adı Dolen. Çingene yani Roma köyü. Sanki bir felaket haberi gelmiş de köy ve köydeki yaşam altüst olmuş. Etrafta gürültülü patırtılı bir insan karmaşası. Herkes nesi varsa sokağa atmış, köylerinden kaçmak üzereler buradan kaçıp gidecek insanların görüntüsü.
Neden bu farklılık?
Birbirine komşu bu üç köyde maddi koşullar aşağı yukarı aynı. Farklı olan insan unsuru. İnsanların birbirleriyle, çevreleriyle ilişkileri. Din bir ayırt edici unsur olarak en önce akla gelenlerden. Ama daha derinlerde de bir şeyler olmalı. İnsanların zamanında çektikleriyle, kendilerini ikinci sınıf vatandaş hissetmeleriyle, mekânlarını benimsemeleri arasında bir ilişki var mı bilemiyorum.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=102058
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz