GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bereketli Topraklar CİHATLI ve ŞAHİNYURDU 14.05.2008

Aşağa gitmek

default Bereketli Topraklar CİHATLI ve ŞAHİNYURDU 14.05.2008

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Ocak 31, 2009 5:01 pm

Bereketli Topraklar CİHATLI ve ŞAHİNYURDU 14.05.2008

Bu yazımızda Gemlik yakınlarındaki iki eski Ermeni köyünü; Cihatlı ve Şahinyurdu köylerini gezeceğiz. Ermenilerden kalan kalıntıların izini sürerken, Anadolu’nun zengin kültürünün renklerinden Pomak larla karşılaşacağız.
Cihatlı ve Şahinyurdu köyleri çoğunluğunu Rumların oluşturduğu Gemlik’in Ermeni köyleriydi. Komşu kaza Orhangazi’de ise çok sayıda Ermeni yaşıyordu. 1914 Osmanlı nüfus sayımına göre 22726 Ermeni’nin yaşa dığı Orhangazi kazasında Ortaköy, Gürle, Sölöz, Sugören, Yeniköy ve Keramet gibi büyük Ermeni köyleri vardı. Ermenilerin Cihatlı ve Şahinyurdu köylerine 17.yüzyıl içinde Kemaliye (Eğin) civarından gelerek yerleştiği kabul edilir. Köylerin geçmişinin daha da eskilere dayan dığını sanıyorum. Şahinyurdu köyünün içinde gördüğüm bir Roma steli ve köylülerden çevrede kalıntılar olduğunu söylemesi bu tezimi destekliyor. Geçtiğimiz yüzyılın başında toplam 7000 Ermeni’nin yaşadığı bu köyler 1915’lerden sonra terk edilmiş ve yerlerine mübadiller yerleştirilmiş. Bursa-İstanbul kara yolu üzerinden ayrılan asfalt bir yol önce Ci hatlı’ya, sonra da Şa hinyurdu’na ulaşıyor. Anayola 2 km uzaklıktaki Cihatlı köyü eskiden Aşağı Benli olarak adlandırılıyordu. Şimdi mübadillerin yaşadığı köyde evleri saymaz sak Ermenilerden kal ma fazla bir şey yok. Köyün meydanındaki Meryem Ana Kilisesi çoktan yıkılmış. Köylü lere sorduğunuzda birkaç evi Ermeni’den kalma diye gösteriyorlar. Köylüler aslında daha zengin olan Yukarı Benli’lerin bura yı yazlık olarak kullandıklarını anlatıyor. Zeytincilikle uğraştıkları için Cihatlılar nisbeten zenginler ve eski evlerini yıkıp betondan evler yapmışlar. Çepeçevre zeytinliklerin kuşattığı Cihatlı köyünün manzarası ola ğanüstü, Gemlik Körfe zi’nin en güzel görün düğü noktalardan biri. Bu köyden çıkıp Sa manlı Dağı"nın kuytu bir yamacına kurulmuş Şahinyurdu’na
doğru yol alıyoruz. Yükseklere doğru çıktıkça zeytinliklerin
yerini makiler alıyor. Oldukça virajlı yolu tırmanıp Şahinyurdu’na ulaşıyoruz.
GEMLİK’İN TEK POMAK KÖYÜ
Şahinyurdu’nda Anadolu’nun zengin kültürünün bir başka rengi olan Pomaklar yaşıyor. Pomaklar aslında anavatanları Batı Trakya ve Makedonya olan bir halk. Osmanlılar Balkanlara geldiğinde Müslümanlaşan Slav lara yardımcı anlamına gelen Pomak adı veril miş. 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus savaşları sırasında Anadolu’ya göç etmeye başlamışlar. Şimdi Türkiye’de yaklaşık 300.000 Pomağın yaşadığı sanılıyor.
Şahinyurdu ise Gemlik civarındaki tek Pomak köyü. Eskiden Yukarı Benli olarak adlandırı lan Şahinyurdu’nun Ermenilerin zamanında köyün 900 hane olduğu söyleniyor. Ermeniler yoğun bir şekilde ipek böceği yetiştirirmiş burada, o sebeple nü fusu fazlaymış. Şimdi ipekböceği iyi gelir getirmiyor, köyün ara zisi de dağlık olduğu için çoğu göç etmiş ve köyde 130 hane kalmış. Bir o kadarı da Gem lik’te yaşıyormuş. Dışarıdan gelenlere mülk satmadıkları için köyde yabancı yaşamıyor. Birkaç hane de Yörük yaşıyormuş burada. Samanlı Dağla rı"nın yüksek kesimlerinde hâlâ göçebe Yörükler yaşıyor. Köyde yaşayanların neredeyse tamamı Pomak ve aralarında Pomakça konuşmayı sürdürüyorlar. Slav kökenli bir dil olduğu bilinen Pomakça, Bulgarca’nın bir ağzı olarak kabul ediliyor.
Şahinyurdu Pomakları mübadele yıllarında Batı Trakya’nın Drama kentinden gelmişler. Birkaç aile de Bulga ristan’dan gelerek bura ya yerleşmiş. Ataları Drama yakınlarında Şahinyurdu’na çok benzeyen dağlık bir yörede yaşıyor, hayvancılıkla geçimlerini kazanıyorlarmış. O yüzden bu dağlık köye yerleşmişler. Köy etra fında çok sayıda keçi ağılı var. Tıpkı ataları gibi keçi yetiştirmeyi sürdürüyorlar, köye giden yol defalarca keçilerce kesiliyor.
Şahinyurdu’nda Ermenilerden kalma birçok kalıntı var. Ermenilerden kalma çok sayıda ev hâlâ kullanılıyor. Köyün meydanındaki Ermeni hamamı ise terk edilmiş ve çöplüğe dönmüş. Bir ara yıkmaya kalkmışlar ama Allahtan tarihi eser diye izin vermemişler. Oysa küçük bir restorasyonla tekrar kullanılabilir.
Köyün diğer ucundaki Surp Hagop Mıntzpına Kilisesi ise yıkılmış ve artık tanınmayacak duruma gelmiş. Yıllar önce Bursa’nın yerel bir gazetesinde kilise nin korumaya alındığı nı okumuştum, korunmaya alınmasa ne olacaktı acaba merak ediyorum. Bir iki duvarı dışında herhangi bir yazıtı yada süslemesi de kalmayan kilisenin içine çeşitli tarım aletleri konulmuş. Kilisenin yanıbaşında büyük bir çınar ağacı ve onun altında da gürül gürül akan bir pınar var. Köy su zengini adeta; herkes susuzluktan kırılırken burada çok sayıda pınar boşa akıyor.Burada dikkatimi çe ken bir başka şeyde etrafta dolaşan cins av köpekleriydi. Köylüler bu köpeklerle domuz avına çıkıyorlarmış.Köyde birkaç kahve ve bakkal var, kasabın yaptığı sucuklarında çok lezzetli olduğu söyleniyor, ancak şimdilik yemek yene cek bir tesis yok.Köyün üstündeki Şahintepe’de bir Amerikan radar üssü vardı, bölgenin en büyük tesisi olduğu söylenen üs geçtiğimiz yıllarda terk edildi.
VİKİPEDİ DUMURU
Malum Vikipedi internetten bilgi arayanların en sık başvurduğu kaynaklardan. Herhalde yakında Vikipedi’yi de kendimize benzeteceğiz. Şahinyurdulu olduğu anlaşılan bir kişi köy hakkında bilgiler vermiş ve sonra aynen şu ifadeyi kullanmış: “Şahinyurdu zeytin ve hayvancılıkla uğraşmaktadır ve adaş bu Ermenilerden kalan altınları aramakla meşguldur detaylar yazılı olarak aktarılacaktır.”
NASIL GİDİLİR?
Bursa-İstanbul karayolu üzerindeki Gemlik Özel Aykent İlköğretim Okulu’nun bulunduğu noktadan ayrılan bir asfalt yol 2 km sonra Cihatlı köyü’ne ulaşıyor. Aynı yoldan 7 km daha devam edildiğin de Şahinyurdu köyüne varılıyor. Gemlik’ten Cihatlı ve Şahinyur du’na minibüsler çalışıyor.Ersoy SOYDANersoy.soydan@gmail.com
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz