GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOCAHIDIR BELDESİ /İPSALA

Aşağa gitmek

default KOCAHIDIR BELDESİ /İPSALA

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Ocak 21, 2009 6:18 pm

Kocahıdır Beldesi İpsala İlçesinin 17 Km güneydoğusunda engebeli bir arazi üzerinde iki dere üç tepeye yerleşmiştir.Köyün çevresinde doğuda Küçük doğanca Köyü güneydoğuda Yapıldak Köyü güneyinde simitli çiftliği güneybatıda Koyuntepe Köyü batıda Yeni Karpuzlu Beldesi ve Paşaköy,Kuzey batıda Kumdere Köyü Kuzeyde Aliçopehlivan Köyü ile çevrelidir.


Beldenin içinden iki dere geçmektedir.Bunlardan doğudan geçenine Hamzadere batıdan geçenine Kozkırı Deresi adı verilmektedir.Dereler Belde’yi üç bölüme ayırmıştır.Beldenin toplam 34.320.500 metrekare arazisi vardır.Bu arazinin 15.000 metrekaresi Beldedeki şahıslar adına tapulu tarla 7.320.500 metrekaresi mera ve ormanlık 12.000 metrekaresi de maliye hazinesine ait olup Beldemizde ikamet eden Topraksız Çiftçilere kira karşılığı tarla olarak verilmiştir.


Kocahıdır Beldesi Halkı 1893 yılında Bulgaristan’ın Dobruca Kasabasından 66 Hane olarak gelmiştir.Beldenin şimdiki konumuna göre son evin kuzeyine yerleşmişlerdir. Köyün ilk kurucularından Ali Molla 22 yıl Muhtarlık yapmıştır. Köy kurulduktan belli bir süre sonra Köyde salgın bir hastalık meydana gelmiş ve toplu ölümlere neden olmuş, bu durum karşısında Köy Halkı yerleşim yerini terk ederek Gönen çevresine göç etmiştir. Devlet tarafından Kocahıdır Köyüne iskan edildikleri için gittikleri yerlerde barınamamış tekrar geri dönmüşlerdir.İkinci kez köye döndüklerinde Köyün şimdiki kurulduğu yere yerleşmişlerdir.


Su ihtiyacı karşıladıkları kaynağın yeri çok sarp ve gürlüklü bir yermiş.Burayı iri yapısı ile adı Hıdır olan biri temizleyip çeşme haline getirdiği için Köyün adını Kocahıdır koymuşlardır.


Köy’e 1938 yılında Romanya’dan göçmen gelenler olmuş,onlar da Köyün Batı kısmına yerleşmişlerdir. Köy Halkı Bulgaristan’dan gelen Pomak ve Romanya’dan gelen muhacirlerden oluşmaktadır. 1580 sayılı yasa gereği 18 nisan 1999 yılında belde olmuştur.Kuruluş yeni olduğundan tarihi bir yer bulunmamaktadır.


Beldemizde yaşayanların büyük bölümü Tarım ve Hayvancılıkla geçimini sağlamakta dır. Belde Halkının büyük bir bölümü süt ineği beslemekte olup Sütünden geçimini sağlamaktadır.

http://pomak.be/showthread.php?p=960#post960
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz