GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bulgaristan'daki müslüman azınlık eylem kararı aldı

Aşağa gitmek

default Bulgaristan'daki müslüman azınlık eylem kararı aldı

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Kas. 02, 2008 9:13 pm

Bulgaristan'daki müslüman azınlık eylem kararı aldı
Erdoğan PAÇİN/ŞUMNU (Bulgaristan), (DHA)

BULGARİSTAN İnsan Hakları Federasyonu Başkanı Sezgin Mümin, Türk, Rum ve Pomak gibi azınlıkların verilmeyen sosyal haklarının iadesi için eylem yapacaklarını, önümüzdeki kasım ayında sokaklara çıkacaklarını söyledi.
Bulgaristan’ın Şumnu kentinde düzenlenen konferansta konuşan Adalet-Bulgaristan İnsan Hakları Federasyonu Başkanı Sezgin Mümin, müslüman azınlığın ülkenin en fakir kesimini oluşturduğunu söyledi. Ülkede en önemli sorunun Hak ve Özgürlük Partisi'nin, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları'nı uyuşturması olduğunu vurgulayan Mümin, Bulgaristan’da totaliter rejimin düşmesinden 18 yıl, AB’ye girilmesinden bir yıl sonra, Türk, Pomak ve Rumlar'ı kapsayan müslüman azınlığın büyük sıkıntı içinde olduğunu kaydetti.
Çalışmalarını Emil Koşlukov’un genel başkanı olduğu Yeni Zaman Partisi’nin de desteklediğini belirten Mümin, şunları söyledi:
“Kendini Türk, Pomak ve Rum asıllıların müdafisi olarak tanıtan Hak ve Özgürlük Partisi (HÖH), azınlıkların tüm haklarının garanti altına alındığını, yurtta bu azınlıklara hiçbir siyasal ve mali baskı uygulanmadığı görüşünü yutturmaya çalışıyor. Bundan farklı bir görüş ifade etmeye çalışanlar görevinden uzaklaştırılıp toplumsal hayattan izole ediliyor.”
Müslüman azınlığın ülkenin en fakir ve ekonominin olmadığı bölgelerde oturduğunu belirten Mümin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu beldelerde işsizlik çok yüksek oranda. Batı Avrupa’ya göç teşvik edilmekte, köyler, ilçeler boşalmaktadır. HÖH partisinin yardımı ile hükümet çevreleri, karma beldelerde demograf değişiklikleri olmasını amaçlayan ekonomik baskıyı kullanmaktadır. Bulgaristan hükümeti HÖH’ün yardımı ile sözüm ona ‘soya dönüş’ sürecinde ceza, cefa görenlerin tazminat sorununu da çözüme bağlayamamıştır. Üzerlerine ateş açılanlar, dövülüp ezilenler, onuru acımasızca çiğnenenler sembolik bir tazminat aldı. Böylelikle soykırımın cefaları tazmin edilemedi. İnsan hakları federasyonu olarak biz Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkede tazminatın Avrupa standartlarına göre olmasını istemekteyiz. Haklarımız için savaşmaya devam ediyoruz. İsteklerimiz yerine getirilmezse günlerce sokaklarda eylem yapacağız. Türk halkının hakları için günlerce evlerimize girmeyeceğiz.”
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz