GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Keşan giysileri

Aşağa gitmek

default Keşan giysileri

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Tem. 20, 2008 6:29 pm

Keşan giysiler
Kadın
Kadın kıyafetleri köylere göre ufak farklılıklar gösterse de günlük yaşamda giyilen kıyafetler genel olarak aynı olup don denilen şalvar ve entari denilen bir üstlükten oluşur kışın bu kıyafete gucuk denilen pamuklu hırkalar eklenir. bunlar genel olarak divitin veya akfil denilen kumaştan yapılır.kadınlar önlerine iş yaparlarken futa denilen
Kareli önlükler takarlar başa Pomaklar şami denilen başörtüler sararlar gacallar ise başörtü sarıp üzerine üstün denilen beyaz tülbentler örterler.gökçetepe köyünde kadınlar çemberin altına altınlı fes takarlar yalnız Altıntaş karaca ali köyleri şalvar yerine pijama ve üzerine etek giyer.ev dışına çıkıldığında ise ferace denilen uzun siyah palto benzeri kıyafet giyilir.Pomakların feraceleri parlak kumaştan ve düğmelidir.
Yalnız genç kızlar düğünlerde kadife ve farklı kumaşlardan(elmasiye,gökte yıldız yerde buz,atlas gibi)şalvarlar ve libade denilen bindallı hırkalar ve kadifeden ve atlastan yapılmış cepkenler,yelekler giyerler bele işlemeli uçkur takılır uçkurun işlemeleri önden sarkıtılır. giyilen gömlekler bürümcüktür(bir tel keten,bir tel ipekten dokunmuş kumaş) kolları ve boyun kısımları işlemelidir. Gelinler ise uzun bindallı elbise ve üzerine libade denilen bindallı hırka giyerler. Gelinler genelde şalvar giymez.bellerine de gümüş kemer takarlar gelinin başına grep bağlanır öne üç ve arkaya dokuz sıra olmak üzere tel takılır yüzleri ise pullarla süslenir pul süslemeleri kaz ayağı veya merdiven denilen örneklerle yapılır .yalnız beğendik köyünde uzun bir kumaş parçası kıvrımlanarak gelin başı yapılır.yine gelinler ve genç kızlar kesilen saçlardan yapılan belikler kullanırlar .boyunlarına da ana topu denilen saten kumaş atılır. gelinlik renkleri mor lacivert güvez ve yeşildir.
Erkek
Erkekler aba pantolon denilen açık kahve lacivert veya mavi pantolon giyerler üzerine pamuklu dokuma gömlek,avcı yeleği üstüne de abadan koparan giyerler pantolonun yanları ve koparanın kolları siyah gaytan dikilerek süslenir gaytan dört kat siyah ipin bükülmesiyle elde edilir .
Bele yapağıdan dokuma sıralı veya düz kırmızı kuşak takar , boyunlarına işlemeli çevre sararlar başa güvez veya beyaz tata konulur çevresine Kasımpaşa veya Trablus işi kuşak sararlar yalnız sazlıdere köylüleri sarı tülbent,enez tarafı köyler ise siyah tülbent sararlar nişanlı delikanlılarsa başlarına dolama denilen dört tarafı işlemeli çevre sararlar. paşayiğit köyünde giyilen düğün kıyafetlerinde, avcı yeleği ve koparanın tamamı sim işlidir.ayağa yapağı çorabı ve çarık giyilir.üzerine beyaz tozluk sarılır.bazı köylerin tozlukları örme ve kenarları ponponludur.

[i]Alintidir[/i]
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz