GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

slav mitolojisi

Aşağa gitmek

default slav mitolojisi

Mesaj tarafından Bratslav C.tesi Mayıs 03, 2008 1:26 pm

SLAV MİTOLOJİSİ

Aleg
Alyoşa
Ayı
Basileios
Basileios tarikatı
Beregyni
Bilin
Bilina
Bog
Bogomilizm
Bülbül-canavar
Barzamat
Deving Usching
Diva'lar
Divriks
Dobrynya Nikitiç
Doğa-tanrı
Düzen
Elsiz ayaksız kahraman
Evliliğe giden yol
Iarovit
Ilya Muromeç
İslav
Ivan Timofeyeyeviç
Juda'lar
Jurasmat
Kara tanrı
Kaya
Kief efsaneleri
Lamovida'lar
Laukamat
Lopemat
Mate
Meiden
Metrane
Mezamat
Mikula Selyanoviç
Mokos
Mokusa
Moschel
Nonadey
Ölüme giden yol
Peroune
Perun
Pogoda
Radogost
Redigast
Rod
Rodjanista
Rodogost
Savaş-tanrı
Sınıf
Siva
Slava
Slav inançları
Solovey Razboyik
Staryets
Stoglav
Stribog
Su perileri
Svantevit
Svarog
Svarozits
Sviatovit
Svyatagor
Tavşan-tanrı
Telavel
Torki
Triglav
Uyum
Vejamet
Veles
Vend'ler
Vila'lar
Vladmir
Vlas
Vlasta
Volga Vseslaviç
Volos
Vseslaviç
Yarovit
Zcerneboch
Zemes Mate
Zemyna
Zenginliğine giden yol
Zıva
Ziedu Mate
Zvoruna
Zywa

İlya Muromeç. (Slav) Slav köylüsünü simgeleyen mitolojik kahraman... Slav soy¬lularını simgeleyen Dobrynya Nikitiç ve Slav din adamlarını simgeleyen Alyoşa Popoviç'le birlikte Slav destanlarının üç bü¬yük kahramanından biridir. Hepsinin en güçlüsü, ama hepsinin en az akıllısı olarak tasarımlanmıştır. Eski Slav mitolojisinin ün¬lü kahramanı Mikula Selyanoviç'in yenileştirilmiş bir kişiliğidir. Elsiz ve ayaksız ola¬rak tvan Timofeyeviç adlı bir köylünün sulbünden dünyaya gelmiş, otuz yaşında el¬lerine ve ayaklarına kavuşmuştur. Ülkesini devlerin saldırısından kurtaran kahraman bir yiğit olur. Soylu Dobrynya'yla papaz Alyoşa onu küçümserler ama onsuz hiç bir iş yapamazlar, bu da soyluların ve din adam¬larının her zaman halka muhtaç olduklarını simgeler. Sonunda her üç kahraman da ka¬ya olurlar, böylelikle Slavlığın üç temel sı¬nıfının birleşimi simgelenir. Her üç kah¬raman da, sınıfları gibi, kralın hizmetin¬dedir. İlya bir ara kral olma şansını kaza¬nır, ama kral olmayı istemez ve kralın hiz¬metini yeğler. Bu da Slav köylüsünün krala bağlılığını simgelemektedir. Her üç kahra¬man —ki arkadaştırlar— arasındaki çekiş¬meler, sınıflarının çekişmelerini belirtir. Slav efsâneleri sınıfsal açıdan ve toplumsal temeli yansıtma bakımından çok ilginçtir.


İlya üç yol ağzında halkın en yaşamsal sınavını verir: Yollardan biri zenginliğe, biri evliliğe, üçüncüsü ölüme gitmektedir. Kahraman her üçüne de gider, ama simgele¬diği halk gibi, her üçünden de eli boş dö¬ner. Bulduğu zenginliği kilise yapımına yatırır, evliliğin tutsaklıkla mümkün olacağı¬nı anlayarak geri döner, bütün bunlara rağmen, onu kimse öldüremez. Kendisi¬ni öldürecek olanların hepsini öldürür, çün¬kü halk güçlüdür.


MikuIa Selyanoviç. (Slav) Slav köylülerinin simgesi mitolojik kahraman. İlkin bir tarım tanrısıymış, tarıma elverişli kılmak için ağaçları yerlerinden söküp atarmış, köylüler ormanlarda bir gürültü duydukları zaman onun tarla hazırladığını anlarlarmış. Sonra kişileştirilmiş, güçlü bir tarımcı köylü-kahraman olmuş. Daha sonra kendisi gibi bir mitolojik kahraman olan Volga Vseslaviç'in çetesine katılmış, köylülere yapılan haksızlıklara başkaldırarak savaşmış, köylüye eziyet edenleri her zaman altetmiş ve Slav köylülerinin öcünü almış.


Volga Vseslavid. (Slav) Slav mitolojisinin ünlü devi... Yarı tanrı, yarı kahraman bir devdir. Eski bir doğa tanrısıyla IX. yüzyıl¬da kahramanlıklarıyla halk arasında ün sa¬lan prens Aleg'in birleştirilmesinden oluş¬muş. . Bir erkek yılanla bir prensesin oğlu olduğuna inanılır. Büyücülüğü de ünlüdür. Çeşitli öykülerinde olağanla olağanüstü ki¬şilikleri bir arada belirir. Kurt kılığına gi¬rip hayvanları tuzağa düşürür, köpekbalığı kılığına girip balık yakalar, kuş kılığına gi¬rip düşmanların plânını öğrenir, sansar kı¬lığına girip düşmanların silâhlarını kemirir, karınca kılığına girip düşman siperlerine dalar, özetle başa çıkılmaz ve yenilmez bir yaratıktır. Genç kızlardan başka bütün düş¬manlarını öldürür. Slav ülkesini birçok teh¬likelerden koruduğuna inanılır.


Alyoşa. (Slav) Slav mitolojisinde rahipler sınıfının temsilcisi... Slav mitolojisi soylu¬lar, din adamları ve halk olmak üzere üç temel sınıfın üç temsilcisi üstüne kurulmuş¬tur ve bunlar arasındaki çatışmalar, sınıf¬ları- arasındaki çatışmaları yansıtır. Din adamları sınıfının temsilcisi olan bir papa¬zın oğlu Âlyosa Popoviç kimi yerde köylü¬ler (halk) ve kimi yerde soylularla birleşir. Soylularla din adamları, halk temsilcisi İlya Muromeriç'i kendilerinden çok daha güçlü, ama çok aptal bulurlar. Slav destanları, hal¬kın aptallığı yüzünden ezilmekte olduğu te¬masını işler.
Bratslav
Bratslav
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 302
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İstanbul-İstanbul
İşiniz : Memur
Ad Soyad & İme Prezime : mesut dayı
Sülale ismi : cevfirolf
Tesekkur : 7
Puan : 0
Kayıt tarihi : 02/10/07

Character sheet
Blog:

http://pomak.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz