GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YİNE POMAKLARI BİR MİLLETE YAMAMAYA ÇALIŞIYORLAR

2 posters

Aşağa gitmek

default YİNE POMAKLARI BİR MİLLETE YAMAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Mesaj tarafından Bratslav Cuma Mayıs 02, 2008 10:03 am

Gimnasyolarda, Papaz okulları gibi Azınlık gençlerini Hıristiyan'laştırmaya çalışıyorlar. Bu, resmi asimilâsyon değil de nedir?

Geçen hafta, Gökçepınar köyü Gimnasyosu (Yunan ortaokulu)'nda hazırlanan okul gazetesinin haberini verdik. Bu haberde, söz konusu okul gazetesinde yer alan sözde Pomak kültürüyle ilgili teferruatlı bilgileri bu hafta paylaşacağımızı yazmıştık.

Şahin köyündeki Gimnasyosu (Yunan ortaokulu)'ndaki okul gazetesinde yer verilen “Yunanca-Pomakça” şiirden sonra, Gökçepınar köyü gimnasyosunun okul gazetesinde sözde Yunan-Pomak kültürüyle ilgili daha geniş bir şekilde yer verildiği ortaya çıktı.

Okul öğrencileri tarafından hazırlandığı iddia edilen gazetenin “Pomaklarla” ilgili bölümlerinde, Yunanistan'ın Azınlıkla ilgili resmi ideolojisinin yansıtıldığı tespit edildi. İlgili sayfalarda, “Pomakların” köken olarak Eski Yunan-Traklara ve Bizans'a dayandığını, bölgedeki azınlık insanını rencide edecek şekilde sözde Pomakların günümüzde bile Hıristiyan inancına bağlı olduklarını gösteren bazı Hıristiyan adetlerini yaşattıklarını iddia edecek kadar ileri gidilmiştir.

“Köylerimize bir yolculuk…” başlı altında, İskeçe'nin bazı Balkan köyleri hakkında tarihi bilgilere yer verilmektedir. Buna göre:

GÖKÇEPINAR köyü hakkındaki bilgilerde (!); “köylülerin otokton (yerli) olduğunu”, yani, sonradan gelme bir halk olmadığı vurgulanmaktadır. “Pomakların konuştukları dil içerisinde günümüzde bile konuşulmayan eski Yunan dilinden kelimelerin yer almakta ve eski Yunan kültüründen günümüzde muhafaza edilen tarihi değer olarak Roma görünüşlü Bizans Kalesi'dir” denmektedir.
(Yakın tarihte kurulan Gökçepınar Spor Kulübü'nün ambleminin bu kaleyi işaret ettiği iddia edilmişti. Bu doğruysa eğer, kuruculara bu aklı kimin verdiği merak konusu olacaktır. Bilmeden yapıldıysa, bir an önce bu gafletin düzeltilmesi gerekir.)

PAŞEVİK köyü hakkında: Bu köyümüzün de, Gökçepınar köyü gibi “devlet tarafından unutulmuş ve tarihî hafızasını (gerçek kimliği/ Türk ve Müslüman olmayan kökeniyle bağlantısını) kaybetmiş bir köy olduğu belirtilimektedir. Şimdi sıkı durun. Çünkü bu köy hakkında verilen bilgiler şaka değil, bilimsel veriler olarak verilmektedir. Fakat bu bilgilerle İSLÂM dinine son derece bağlı olan halkımızın HIRİSTİYAN'lar gibi haç şıkardığı/stavros yaptığı belirtilmektedir.

Gazetede aynen şu ifadeler yer almaktadır: “Yılbaşı (Noel Yortusu)'nda (Hıristiyan inancındaki gibi) içine para koyarak Yılbaşı Pidesi yapıyorlar. Yoğurdukları ekmek hamuruna haç çıkarttıkları (stavros yaptıkları) gibi yeni doğan bebeklerine de kundakta stavros yapıyorlar. (Hıristiyanlıkta Hristos'un annesi) Panagia'ya dinsel coşkunluk ve huşuyla karşılık vermektedirler. Ona 'Teotoka' demektedirler.” Devamında da, Paşeviklilerin -nasıl oluyorsa- her yıl 15 Ağustos'da eski Traklılar'ın bir adedi olan güreşleri izlemek için geleneksel kıyafetleriyle topluca Hebilköy ve Ruşenler köyüne gittikleri belirtilmektedir. Ki, Yunan mitolojisine göre bu bölge bölge eski Yunan tanrısı Orfeas'ı gerektiren bir yer olarak zikredilmektedir.

ILICA köylüleri ile ilgili bilgilere(!) de yer verilmektedir. Bu köyümüzle ilgili olarak, köyde yer alan 2. veya 3. yüzyıla ait bir kaya üzerindeki oyuğa işaret edilmekte ve bu oyukta resmedilenin eski bir dinle alâkalı olduğu belirtilmektedir. Bu MİTRA'nın diniymiş. Ilıca'da Mitra'ya tapınmanın bölgenin eski tarihlere dayanan bir yerleşim birimine veya yerleşik bir askeri bölge olduğuna işaret etmekteymiş.

Sadece Yunanlı bilim adamlarının ismen iddialarına yer verilerek “Pomak” isminin köken olarak eski Yunanca bir kelime olduğu zikredilmektedir. Buna göre: “Bay Ksirotiris'e göre, “Pomak” kelimesinin kökü, anlamı POTİS (İÇKİCİ) anlamına gelen eski Yunanca sözcüğü “POMAKS”tan gelmektedir. Eski Traklar'ın şaraba olan düşkünlükleri ve Diyonisos tanrısına tapınmaları bu sözcükle uygunluk arzetmektedir. Bay Amantis'e göre “Pomak” ismi bugün de olduğu gibi eski Trak şehri Poma'dan gelmektedir. En son bir de şu ifadelere yer verilmiştir: “Başkalarına göre bu isim yardım ediyorum anlamına gelen Pomak lehçesindeki “pomagam” fiilinden gelmektedir. Sebebi de, Batak'taki Bulgar ayaklanmasında Türklere yardım etmeleridir…”

Bütün bu sözde bilimsel bilgilerle, dağlık bölgesindeki Müslüman Türklerin ırk olarak eski Trak ve Yunanlara dayandığı gösterilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca çıta daha da yükseltilerek Müslümanlığımız da tartışma konusu yapılmakta ve dolaylı bir şekilde Azınlığımızın Kriptohristiyan olduğu ima edilmektedir.

Daha önce aynı iddia Türkye'nin Karadeniz bölgesindeki Türkler için de ileri sürülmüştü. Ellerinde olsa Yaratıcıyı da Yunan ilan edecekler…

KAYNAK:http://www.millet.gr/makale.php?makid=199
Bratslav
Bratslav
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 302
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İstanbul-İstanbul
İşiniz : Memur
Ad Soyad & İme Prezime : mesut dayı
Sülale ismi : cevfirolf
Tesekkur : 7
Puan : 0
Kayıt tarihi : 02/10/07

Character sheet
Blog:

http://pomak.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: YİNE POMAKLARI BİR MİLLETE YAMAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Mayıs 02, 2008 10:36 am

Yazi desteklenecek noktalari olmakla beraber, yazinin sonunda tum yazdiklarini bosa cikarmislar malesef.Bir yandan yunanistan devletinin resmi politikasindan yakinilirken yazinin sonunda Pomak halkini yok saymaktan rahatsizlik duyulmamis"""Bütün bu sözde bilimsel bilgilerle, dağlık bölgesindeki Müslüman Türklerin ırk olarak eski Trak ve Yunanlara dayandığı gösterilmeye çalışılmaktadır."" bu yazilanlar sizce neyi ifade ediyor?
Pomak halkini baska milletlere yamamaya calismaktan ne zaman vazgececeksiniz acaba?
Biz pomak halkinin mensuplariyiz,bizi kimse ama kimse ( varligimizi inkar eden batitrakyadaki turk yayinlarida dahil) bize kimlik aramaya calismasin.Bizim tek kimligimiz vardir oda POMAK olmaktir.Bunu anlamak bu kadar zor malesef.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz