GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pomak Muhtar

Aşağa gitmek

default Pomak Muhtar

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Nis. 12, 2008 1:36 pm

Pomak Muhtar

Öncelikle belirtmeliyim ki, aşağıda anlatacağım fıkra veya hikayeyi, kendisi de bir Pomak olan Türkiye\"nin yetiştirdiği en büyük folklorculardan Kırklarelili Şerif Baykurt\"tan (Milli Eğitim Bakanlığında Genel Müdürlük yapmıştır) bizzat dinlemişimdir.


Şimdi bunu naklederken ne kadar başarılı olursam olayım, Merhum Şerif Baykurt\"un orijinal Pomak aksanını taklit edemeyeceğim ve fıkranın bütün yükü de burada olduğu için, aynı tadı veremeyeceğimi ekleyeyim:

Bir Pomak köyünün haliyle Pomak olacak muhtarı, köy bütçesinde biriken parayı kitabına uydurup iç etmekteymiş. Ne var ki, köylüler de durumu kavramışlar ve fazla beklemeyip muhtarı savcılığa şikayet etmişlermiş. Dosya hazırlanmış, sorgu-sual ardından da muhtar hakkında dava açılmışmış.

Hakim muhtara suçlamayı ve sorularını yöneltmiş. Savunmasını almak üzere beklemeye başlamış. Muhtarın avukatı yokmuş; kendi kendini savunmaktaymış:
-Hakim Beycazım (Beyciğim), bizim küğde vardır bir buva (bizim köyde bir boğa vardır). Ama Hakim Beycazım, diyil üle, şüle-büle (öyle bildiğin gibi değil). Buva diyeyim sana! Kavi buva (güçlü boğa) Hakim Beycazım! Unu baglamak (onu bağlamak) için lazımdır bir urgan. Kasabadan aldım urganı. Buvayı baglarım kuparır (bağlarım koparır), baglarım kuparır Hakim Beycazım! Gene alırım, gene baglarım. Ama gene kuparır.

Muhtar, böyle bıkıp usanmadan boğayı bağlıyorsa da, kavi boğa urganı tekrar- tekrar koparıyormuş! Sonra yeni bir urgan alıp gene bağlıyor, ama boğa gene koparıyormuş.
Hakim arada bir:

-Eee sonra ne oldu?.. diyecek olsa da, Muhtar ayni minval üzere devam ediyormuş.
Yukarıda anlattığım gibi, hikayenin asıl ağırlığı muhtarın kendi aksanıyla sarfettiği sözlerdedir. Olayın, böyle kuru bir metin olarak anlatılması ise pek bir tat vermeyebilecektir.

Kaynak: http://www.fikrablog.com/Makale/Pomak_Muhtar.html
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz