GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gazitepe Köyü / Silivri / istanbul

Aşağa gitmek

default Gazitepe Köyü / Silivri / istanbul

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Haz. 23, 2007 2:18 pm

GAZİTEPE KÖYÜ
TARİHİ
Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir Türk’ ün çiftliği iken Eyüp Han Vakfı’na vakfedilmiştir. Günümüzde dahi arazi üzerinde ‘vakıf payı’ görünmektedir. 20.000 Dönüm olan bu çiftlik Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türk aileden bir Rum aileye satılmıştır.Çiftlik 2.Balkan Savaşı’ndan sonra da Rum ailede kalmıştır.Kurtuluş Savaşı’ndan sonra mübadele anlaşması sonucu Rumlar Yunanistan’a göç etmiş,Yunanistan’ın Gölükestre ilçesinin Nestima ,Vicishta, Zaborden ve Labonova köylerinden gelen Pomaklarda bu çiftliğe yerleşmişlerdir. Bu köye gelen Pomaklar 6000 dönüm arazi iskan hakkı olarak verilmiştir.
Gazitepe Köyü / Silivri / istanbul Gazitepe1


Geriye kalan arazi de Selanik köylerinden göç eden Veli ÜP’ e verilmiştir.Veli ÜP köyü satılığa çıkarmış ve arazinin 7200 dönümünü 1942 yılında Haraççı halkına satmıştır.1952 yılında da 1600 dönüm arazi köylüler tarafından çiftlik ağasından para ile satın alınmıştır. Köyün şimdiki yeri , o dönemki çiftliğin kurulduğu yerdir. Adı Haraça olan köy daha sonra Gazitepe Köyü adını almıştır. Adını eteğinde kurulmuş olduğu tepeden alır. Söz konusu tepe Balkan Savaşı’nda komuta yeri olarak kullanılmış yakın zamana kadar savaşta kullanılan bayrak ve flamaların sabitlendiği beton ayaklar burada bulunmaktaydı. Bugün burada yerleşik olan halkın bir bölümü o dönemden bugüne ulaşmış bu ailelerden oluşmaktadır. İlk muhacirler farklı yerleşim yerlerinden geldikleri için lisanları da farklıydı.Köyde halen Pomakça, Patriyotça ve Arnavutça konuşanlar vardır.


SINIRLARI

Köy, doğusunda Kavaklı Beldesi, batısında Fener Köyü, güneyinde Silivri İlçesi, kuzeyinde ise Kadıköy ve Akören Köyleri ile sınırlıdır.

NÜFUSU

Köy nüfusu1237 kişidir.

YÜZÖLÇÜMÜ

18.000 dönüm üzerinde kurulmuştur.

HALKIN GEÇİM KAYNAKLARI

Halkın geçim kaynağı tarım, ve hayvancılıktır.

EĞİTİM

Köyde bir ilköğretim okulunu bulunmaktadır.

SAĞLIK

Sağlık Evi mevcut olup; personeli bulunmamaktadır.

ULAŞIM

Köy, Silivri İlçesine 10 km. olup; TEM Otoyolu köyümüzün sınırlarından geçmektedir. Köye giriş yaklaşık 3 km. uzaklıkta bulunan Silivri gişelerinden yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul'a 70 km. uzaklıkta olup; ulaşımı karayolu ile yapılmaktadır. 5 adet bağlantı yolu mevcut olup; bunlardan 4 tanesi asfalttır. 1 tanesi ise stabilize yoldur. Deniz, Hava ve Demiryolu ulaşımı yoktur.

TARİHİ ESERLER

Gazitepe Köyü / Silivri / istanbul Gazitepetarih1
Köy yerinin çiftlik olması sebebi ile fazla bir tarihi eser bulunmamaktadır.Yalnızca üzerinde 1908 tarihi yazılı havuzlu iki çeşme mevcuttur. Bu çeşmelerin su akan kısımlarındaki taş üzerinde kabartma biçiminde aslan başı bulunuyordu
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz