GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Topuk ( Prf.Dr. Baskın Oran )

Aşağa gitmek

default Topuk ( Prf.Dr. Baskın Oran )

Mesaj tarafından pomaklar.com Salı Tem. 03, 2007 9:04 pm

-Topuk.(prf.dr.Baskın Oran)
Bizde topuktan vurma merakı var. Mafya değil. Kendi kendini topuktan vurma merakı.
Bir epostayı özetliyorum: “B.Oran’ın seçim propagandası için hazırlanan fotoğraf ve kamera çekiminde yer aldım. Kendisinin hizmet alan-hizmet veren argümanını kullandığını biliyordum. Belki Meclis’e girince hizmet verene de sıra gelirdi, fikri değişirdi, vs. Ama cumartesi günü üzerine basa basa ‘Başörtülü üniversitede ders alabilir, ders veremez’ dedi. Kendisine verdiğim desteği, zaten küçücük de olsa, geri çekmek istiyorum. Kamera ve foto görüntülerimin bir işe yaramasını istemiyorum. Beni rahatsız edecek, vicdanımı kurcalayacak. Çıkarılmasını talep ediyorum”.
Ciddi biçimde örtülü bir hanım kızla konuşuyoruz, üniversiteye hem başörtülü hem mini etekli girilmesini savunduğumuzu söyledik, “Ama, kantinde şurada burada ahlaksız davranışlar göstermemek şartıyla tabii” dedi. Kendini üniversiteye sokmayanlara ne büyük iyilik yaptığının farkında değil.
Partiler bu konuda enfes. AKP başta Yalçınbayır bütün insan hakları savunucularını temizledi. DP Susurlukçu Bucak’ı Urfa’da birinci sıraya koydu. CHP hâlâ 301’i savunuyor, daha ne? Bir örnek de Kürtlerden vermek lazım ama, bana vermemek yaraşır; anlayan anlamıştır. Onun yerine, Kürtlere ilişkin devlet tutumundan vereyim. Danıştay 8. Dairesi Türkçe dışında Kürtçe, Süryanice, İngilizce broşür bastırdığı için Diyarbakır Sur Belediye Meclisi’ni feshetti. Başkan Abdullah Demirbaş’ı da düşürdü. Ayrıca, 21 kişi için 3,5 yıl hapis istenmekte.
Vurulan Sur Belediyesi değil, Türkiye
Başkan’ın yazılı açıklaması var: “Resmî yazışmalarda sadece resmî dil Türkçe kullanılmaktadır”. Üstelik, Türkiye’de “Cumhuriyetin temel ilkelerine ve devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olma”mak şartıyla “Geleneksel olarak kullanılan farklı dil ve lehçelerde” yayın yapmak serbest. Üstelik, 1992 yılında Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Misakı madde 3/1, “Yerel nüfusun çıkarları doğrultusunda düzenleme ve yönetme hakkı ve imkanı”ndan bahsediyor.
“Azınlık” kavramını resmen reddettiği ve bizim 12 Eylül anayasasının 3/1 maddesine benzer biçimde “Cumhuriyetin dili Fransızcadır” dediği için bayıldığımız Fransa’nın belediyelerine bakalım. Durum, kimilerimizi sekte-i kalpten gönderebilir. Çünkü Almanya sınırına yakın olanlarda nizamname öngörmüşse Almancanın bir diyalekti olan Alsasça kullanılır. Dernek faaliyetlerinde de. Kamu kurumlarında da. Mahkemelerde, yargıç isterse bütün adli süreç boyunca. Seçim ve propaganda afişleri? 1919’dan beri. Karayolları üzerine dikilmiş levhalardaki yerleşim isimleri? 1979’dan beri. Yerel Dernekler Yasası? Bence onu hiç sormeğceğdiniz, çünkü İstinaf Mahkemesi bu yasanın Almanca olması nedeniyle geçersiz olduğu yolundaki bir başvuruyu 1975’te reddetti. Daha fazla çeşidimiz benim Karşı-İddianame’de var.
Biz ne yaptık bugüne kadar? Mart 2002’de ikinci AB uyum paketi “yasak dillerde yayın yapma yasağı”nı kaldırınca vatansever bürokratlarımız harekete geçti. TRT Kürtçe yayın yapamayacağını bildirdi, sonra da Danıştay’a gizlice dava açtı. Hükümet üçüncü uyum paketini çıkardı. Bürokrasimiz hemen yalnızca devlet radyosundan yayın yapılabileceği yorumunu getirdi. Altıncı paket çıkartıldı ve özellerden yayın yapmaya da izin çıktı. Bürokrasimiz hemen bir yönetmelik yaptı ve ancak “yerel olmayan” radyo ve TV’lerden yayın yapılabileceğine hükmetti. Bir altın vuruşla bitirelim: Haziran 2004’te işleri uzatmak için RTÜK Diyarbakır Valiliğine yazıyla başvurdu ve orada hangi dilin konuşulduğunu sordu.
Devam. “Yerel diller”de kurs açılması gündeme gelince başvurunun yapıldığı valilik, Resmî Gazete’yi okuyacak yerde İçişleri’ne başvurup talebin yasal olup olmadığını sordu. Sonra, kursların adına itiraz etti. Sonra, mevcut İngilizce kurslarından ayrı bina tutulup kursların orada yeni müdür ve sekreterle yapılmasını istedi. Yedinci paket bunu da aşınca yeni yangın merdiveni istedi. O aşılınca, bina rölövesi istedi. O da aşılınca, bir altın vuruş da o denedi: Kapılar nizamnamedeki 90 yerine 85 cm olduğu için ruhsat verilemeyeceğini bildirdi.
Tabii, bu arada, Kürdoloji bulunmayan Türkiye’de Kürtçe öğretmen sertifikası istemeler, Kürtçe dil dersi için dilekçe veren 10.538 öğrenciden 446’sına “yasadışı örgüte yataklık”tan dava açmalar, bunların 3621’ini gözaltına almalar, 533’ünü tutuklamalar, 15’ine üç yıla kadar hapis vermeler, 7 öğrenciye “dilekçe vermeye teşebbüs”ten yarımşar ve birer dönem uzaklaştırma vermeler, daha sayayım mı, yaşandı. O kurslar ki, bugün öğrencisizlikten kapanmış bulunuyor. Daha fazla çeşidimiz benim Türkiye’de Azınlıklar’da var.
Yani, efendim, bütün bunlar kendi topuğumuza ateş etmek değil de nedir? Bir devlet kendi halkının 15 milyonunu kendisine yabancılaştırmak için bu kadar mı paralarmış kendini?
Türkiye hızlı gelişiyor. Torunlar soracak: “Dertleri neydi dede?” Biz bu kadar mantıksızlıktan hâlâ gebermediysek, cevap vereceğiz: “Milliyetçilikti, evladım. Vatanı milleti parçalanmaktan kurtarmaktı”. Tatmin olmayacaklar: “Peki, Kürt milliyetçiliğini güçlendirdiklerini anlamıyorlar mıydı?” Boyun bükeceğiz: “Mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır evladım”…
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz