GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SON DAKİKA!!!!

Aşağa gitmek

default SON DAKİKA!!!!

Mesaj tarafından abdera Ptsi Kas. 05, 2012 3:19 pm

[b]
HDK' nın, Halklar ve İnanç Kesimleri ile Sınavı...

Evet haberimizin başlığı biraz çarpıcı gelebilir. Çünkü durum biraz da böyledir... 15-16 Ekim 2011 tarihlerindeki Kuruluş Kongresi' nin açılışı, HDK çalışmasına gönül veren halkların ve inanç kesimlerinin temsilcilerinin kongreyi kendi ana dillerinde selamlamaları, duygu ve düşüncelerini iletmeleri şeklinde gerçekleşmişti. HDK' nın kuruluş felsefi tam da bu idi...

Ve 1 yıllık süreç geride kaldı, HDK şimdi 10-11 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara' da yapacağı 2. Genel Kurulu' na hazırlanıyor. 2. Genel Kurula hazırlık olması ve kendini konsalide edebilmesi babında; partileşme sürecine girildi, Ortadoğu Konferansı düzenlendi ve son olarak da 3 Kasim 2012 tarihinde, İstanbul'da "Halklar ve İnançlar Konferansı" gerçekleştirildi.

1 yılı aşkın süredir faaliyetlerini yürüten HDK, kuruluş felsefesine uygun olarak halkları ve inanç gruplarını bir araya getirerek, halklara kimlik ve tanınma mücadelelerine dair taleplerini dillendirme fırsatı yarattı. Daha öncesinde, birkaç kez tarihi ertelenen ve yoğun rağbet ve talep olduğundan bahisle 2 gün yapılması planlanan konferans tek güne sıkıştırılmış olmasına rağmen ve arzulanan etkiyi yaratamasa da; neticede Türkiye' deki halkları ve inanç kesimlerini bir araya getirme, birbirlerini anlama ve diyalog kanallarını geliştirme amacına yönelik olumlu bir adım daha atılmış oldu. Yani 1 yıllık uzun aranın ardından halklar ve inançlar HDK' nın aklına gecikmeli de olsa yeniden geldi...

İstanbul' da Petrol-İs Sendikası' nın konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın acilis konusmasini, BDP/Blok Mardin Milletvekili ve aynı zamanda Süryani olan Erol Dora yapti.

Diğer halkların temsilcilerinin konuşmaları sonrasında, HDK bileşini olmayan ve fakat konferansa davet edilen Pomak Kültür Derneği adına sunum yapacağı önceden bildirilen ve konuşma yapması beklenen dernek başkanı Mehmet Demir' in kendisinin değil derneğin yönetim kurulu üyesi Hasan Uygun' un konuşacağını belirtmesi üzerine, Hasan Uygun söz aldı. Uygun, Pomakların tarihine dair kısa bilgilendirmesinden sonra konuşmasını, "devletin Pomak dilinin ve kültürünün yaşatılması icin kendilerine ödenek vermesi gerektiğini" vurgulayarak sonlandırdı. Kuruluşu öncesinden beri mesafeli durdukları ve Demokrat Pomaklar Platformu içindeki ayrışmanın temel nedeni olan, kuruluş kongresinde halkları Pomakça selamladığı için Demokrat Pomaklar Platformundan yol arkadaşlarına çeşitli platform ve sayfalarda ağır saldırılarda dahi bulunduğu bilinen Pomak Kültür Derneği Başkanı Mehmet Demir' in de diğer bir dernek yöneticisi Bayram Erat ile birlikte HDK' nın bu Halklar ve İnançlar Konferansı' nda katılımcı olarak yer almış olmaları dahi önemli bir gelişmedir.

Konferansta, Pomak Kültur Derneği de dahil olmak üzere tüm katilımcıların ortaklastigi bir diğer önemli husus da "...bu bağlamda Konferansımız, halklarımızın özgürlük ve eşitlik mücadelesini bugün Türkiye cezaevlerinde bedenlerini ölüme yatırarak süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleriyle sürdüren Kürt siyasi tutuklu ve hükümlülerin direnişlerini selamlar, halklarımızın özgürlük ve demokrasi kavgasının bir parçası olarak görür, tutsakların taleplerini benimser ve destekler..." cümlesinde vücut bulmuştur.

BDP/Blok milletvekilleri ve halkların temsilcilerinin konusmalarindan sonra katilimcilar sonuc bildirgesi uzerinde uzlasarak kamuoyuna deklare ettiler.
Söz konusu bildirgenin sonucunda: "Kendisini Müslüman gören halklar artık topyekûn “...Türk” olacaklardı. Asimilasyona yani Türklüğe direnenler ise her türden askeri, politik, sosyal ve kültürel zorbalıkla ezileceklerdi. Koçgiri, Ağrı, Şeyh Sait ayaklanmalarından Dersim katliamına, oradan günümüzde Kürt halkına karşı sürdürülen savaşa kadar uzanan politikalar bu istikrarlı çizginin uzantılarıdır.
Aynı politikalar Pomak, Boşnak, Arnavut, Arap, Laz, Çeçen Adige, Oset, Gürcü, Roman, Azeri halkları, Pontuslular ve Hemşinlileri Türkleştirmek, gayri müslim olanları da Müslümanlaştırmak için uygulandı.
Buna karşılık başta Kürtler olmak üzere bütün halklar özgürleşmek için ağır bedeller ödüyor. AKP iktidarı ise bir yandan türlü demagojiyle demokrasi havarisi kesilirken diğer yandan devletin tüm olanakları; sermayesi, güvenlik güçleri, cezaevleri, medyası ile halka en küçük bir direnme mevzisi bırakmamak için saldırıyor.
Bu gün özellikle Kürt Halkının bu imhacı, asimilasyoncu politikalara karşı yürüttüğü direnişin yarattığı imkanlarla, tüm ezilen milliyetler ve inanç toplulukları içinde demokratik taleplerin yükseldiği ve dayanışma ruhunun geliştiği de görülüyor..." denilmiştir.

Pomakları temsil ettiğini idda eden, fakat HDK' nın kuruluşu öncesinden bu yana HDK' ya destek veren Pomakların ayrışmasına sebep verecek demeçlerde bulunan Mehmet Demir ve arkadaşları, bugün gelinen noktada HDK bünyesindeki Halklar ve İnançlar Konferansı' nda sunum yapmışlardır. Bu noktada Mehmet Demir ve arkadaşlarının bu hamlesini her zamanki gibi kariyerist ve şov amaçlı bulmak mümkündür. Diğer önemli bir husus da, HDK' nın dönem dönem yansıyan yapısal ve işlevsel krizleridir. HDK, 3 Kasım' daki konferans organizasyonu ile Pomaklara karşı geçer not almayı başaramamıştır; neyse ki bu bir başlangıçtır ve zararın neresinden dönülürse kârdır.

Bugüne değin Pomak Halkının varlığını, tüm Türkiye'de ve dünyada yaşayan insanlara anlatan ve Pomak kültürünü tanıtan, bunu yaparken de Türkiye Tarihinin karanlıkta kalmış noktalarına vurgu yapmaya çalışan, yaptığı tüm çalışmalarda “bilimsellik” ilkesinden ödün vermeyen, 2007′den bu yana Demokratik Pomak Hareketi olarak yola koyulmuş olan biz Pomak aktivistler; Bundan sonraki aşamalarında da HDK' yı yakından takip edeceğiz ve Pomakların kimlik ve kültür mücadeleleri ile temsiliyet haklarının her türlü platformlarda sağlanması için gereken ne ise yapmaya gayret edeceğiz. Halkların kardeşliğini, birarada eşitçe, barış ve huzur içinde yaşaması uğrunda yapılması gereken herşeyi yapabilmek için her zamankinden daha azimle mücadele edeceğiz...

pomaknews agency'den alıntıdır...
abdera
abdera
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 6
Yaş : 43
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İstanbul
İşiniz : Mühendis
Ad Soyad & İme Prezime : Saadet Gerçek
Tesekkur : 3
Puan : 11
Kayıt tarihi : 19/07/12

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz