GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KİRAZLAR KÖYÜ Altıncı Filonun İşgali Altında!

Aşağa gitmek

default KİRAZLAR KÖYÜ Altıncı Filonun İşgali Altında!

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Mart 05, 2012 11:45 am

Çanakkale Kazdağlarının geleceğini belirleyecek en yoğun aylar icersindeyiz. Baba marta Günlerini hem mevsimsel olarak yaşıyoruz hem piskolojilk olarak. Birgün yüzü asık bir hava, bir gün günlük güneşlik, bazen sabah günlük güneşlik kumruların varlıklarını hatırlıyoruz ötüşleriyle, öğlen sonrası ayaz rüzgarlar hakim oluyor sanki güneş agır prangalarla yeraltına çekilip zincirleniyor.
Canakkale köylüleri, emekçileri yılardır süren krizden paylarını yokluk olarak alıp bu kaostan çıkmaya çalışıyor, yeni tasarruf yöntemleriyle bu kara günleri aşmaya çalışıyor, yeni üretim yöntemleriyle gelirini artırmanın çarelerini bulmaya çalışıyor, yeni dayanışma biçimlerini keşfetmeye eski biçimleri onarıyor kendisine yönelik en ufak bir desteği büyütmeye çalışıyor.
“DAGIMIZ TAŞIMIZ ALTIN DOLU KANADALI ALTINCI TEKEL KURTULUŞ YOLU” mu ?
Bir taraftan Ülkenin akciğerleri denilerek yüceltilen Kazdagları; geliştirilmeye çalışılan eko-turizm, eko tarım girişimleri yeninelenebilir alternatif enerji girişimleri, köylülerin modern tarım yöntemleriyle meyveciliğe yönelerek gelirlerini artırmaya çalışmaları ile umutsuzluğumuzu yırtılmaya çalışılırken diğer taraftan üzerimize bambaşka karabasanlar, paltenikler çökmeye başlıyor..
Daha araştırma-etüd aşamalarında Kazdağlarının doruklarındaki binlerce asırlık ağacı keserek “kelleştiren” Sondaj alanları diyerek coğrafyayı düzleştiren, Yeraltı sularını kirletmeyi başaran, binlerce yıldır tatlı ve acı ayrı ayrı akan suları birkaç haftada birbirine karıştırmayı beceren, garip kokulu, bilinmedik bulanıklarda akmaya başlayan sularla yüzyüze bırakıveren Altıncı şirketle karşı karşıyayız.
En fakir köy ahalisinin bile cif başlı doğan hayvanlarıyla, kuruyan ağaçlarıyla, içemedikleri sularıyla kısa sürede yok olma tehlikenin büyüklüğünü kavraması ve tavır almaya başlamasıyla altıncı şirket altıncı filoya dönüşme eğilimine girverdi kazdaglarında.
ALTINCI FİLO KAZDAGLARINI TERKET.
Filo askeri bir tabir en kısıtlı bilgimizle bile; İrili ufaklı bir sürü askeri aracın uyum icersinde ilerleyip istenilen zamanda istenilen aşamaları geçip mevzileri ele geçirebilme kabiliyetine verdiğimiz isim olduğunu biliyoruz. Ya peki bu kullanılan abartılmış bir sloganmı? Bir zamanların 6. Filo anti emperyalist eylemi üzerinden yapılan bir göndermemi?
Altı köyde ard arda yapılması planlanan CED raporlarının Köylülere okuyarak üretim aşamasına geçmeyi planlayan altıncı şirket için kendi lehine yapması gereken bir aşamaydı CED raporlarını halka sunması. Nasılki sigara paketinin üzerine “Sigara içmek sağlığınıza zarar verebilir” yazısıyla sigara tekelleri milyarlarla ifade edilen tazminatlardan kurtuluyorsa, altıncı şirkette laf kalabalığıyla bir kac lişiyi işe alacağını köyün bozuk yolunu yapacağı vaadiyle beraber bazı olumsuzluklarında yaşanabileceğini söyleyerek gelecekte yaşanabilecek cevre felaketlerinin, canlı yaşamın yok edilmesinden bir çırpıda sıyrılabilme formülü yani.
Köylüler içgüdüsel olarak kendilerine yapılacak bu açıklamaları engellemeye başlayınca “CED raporları Acıklanamamıştır” tutanakları tutulmaya başlanınca Kara kışın ortasında güneşli bir günün sıcaklığı etkisi yaratıverdi kazdaglarında. Dört köyde peşpeşe umulmadık bir şekilde “CED raporları Okunamadıgı” raporları altıncı şirketide muhakkak rahatsız etmiş ve stratejik değişik tavırlar alma kararına varmış olmalıydılar.
ALTICI ŞİRKET ALTINCI FİLOYA DÖNÜŞÜRMÜ.
Aynı günde Birbirinden en hızlı araçla 2 saat uzaklıkta 2 köyde 3 CED raporunun okunacak olması Köylüyü yanlızlaştırma ipuçlarından biriydi. En uzak Kızıl Elma köyünde en erken saatte 2 CED raporu okunacak şehirle bağlantısı zayıflatılarak köylü yanlızlaştırılacaktı. “ Altıncı şirket kazdaglarını terket “ sloganına uygun olarak şirket yandaşlarıyla taktik değiştirerek işin içinden sıyrılmaya başlıyor denilebilirdi.
CANAKKALE VALİLİGİ ACIKLAMA YAPILIYOR
“Anti Demokratik Baskılara izin vermeyiz” .. Ceşitli prokavatif gurupların köylüleri dolaşarak etkiledikleri ve bunu “Pretestodan” öteye götürdüklerini, CED raporlarının açıklaması yapılacak Fiziki mekanların kapatıldığı (köylüler kahvelerini kapatarak açıklama yapılacak mekan bırakmıyorlar) Köy icersine provkatif unsurların doluşarak köylü üzerinede psikolojik baskı oluşturduklarını (Cevre köylerden kasabalardan gelenler ve bu olumsuzluklardan direk etkilenecek insanlar- çevreciler-ekolojistler) ve şirketin kendisini ifade etmesinin engellendiği (CED Raporu okunması) artık bunun mahalle baskısından öte bir şey olduğunu, Pretestoları herkes yapabileceğini ama şirketin açıklama hakkına, görevine , yükümlülüklerine engel olabilecek davranışlara izin vermiyeceklerini açıklayıverdi.
ALTINCI FİLO GÖRÜNÜR OLMAYA BAŞLIYOR.
23 ŞUBAT Perşembe sabahı kentle bağlantısı kesildiği varsayılan Kızıl Elma köyüne ulaşan civar köylüler ve erkenci davranan kentli dayanışmacılar köy girişlerinin barikatlarla karşılaşması hiçte sürpriz olmuyor. Jandarma Her zamanki kimlik soran ortalığı düzenleyen, güvenliği alan Jandarma değil ,sık sık televizyondaki gördükleri ROBOCOP tabir edilen türden. Kaskları kalkanları copları, kalın plastikten zırhlarıyla televizyondan fırlamışçasına demir parmaklıklarla kesilmiş barikatın arkasında duruyorlar.
İlk temaslar. Dışardan gelenler bu köye giremez… neden? Valilik emri.. Köye giremessiniz pretosta yapacaksanız burada yapın. (Demokrasinin gözünü seveyim )
Köylüler uzaktan “pretostacı” dedikleri cevre köylüler, kasabalılar bakıyorlar. Barkat önünde duranlar taktik değiştirip cevre bahçelere, tarlalara yayılıyorlar. Tabir yerindeyse köye “sızmayı” deniyorlar … Köyün yapısını bilenler beceriyorlar bu “sızma” işlemini ve icerdeki köylülerle buluşuşuyorlar. Kızıl Elma köyü CED raporunun okunacağı mekan altıncı şirket elemanlarıca doldurulmuş, Altıncı şirketin ”demokratik hakkının” kullanılması zemini hızla oluşturulmaya çalışıyor.. jandarma koruması yetmiyecegi hesap edilerek altıcı şirketin özel güvenlik elemalarıca ikinci bir barikat oluşturulmuş..
Köylüler barıkata takılıp kalan, köye giremeyen slogan atan destekçilere yöneliyor, barikat arkadan köylülerce sarılıyor ve bir kargaşayla barikat etkisiz hale geliveriyor ve köylülerle destekçileri olan cevre ahalisi artık beraberler…
Jandarma açıklamanın yapılacağı mekanı daha bir sıkı korumaya alarak içeriye kimseyi sokmuyor. İceriye Altıncı şirketi onaylamayan kimse alınmıyor. Yasal olarak CED raporunun okunma saati yaklaşıyor icersi köylülerden arındırılmış bir topluluğun “yasal dinleyicilik” pozisyonunda beklemesiyle sürüyor.
Cevreden gelen destekçileriyle birleşerek moral bulan Kızıl Elma köylüleri Kimlikleri göstererek içeriye girmeyi deniyerek sürekli jandarmayı, özel güvenlikçileri zorluyorlar. Bir süre sonra içeri girmeyi başaran Köylü kadınlar kahve içinde çöreklenen altıncı şirket elemanlarını ve destekçilerini oturdukları yerlerden kaldırarak toplantı alanına oturmayı başarıyorlar. CED roporununun okunmasını istemediklerini ısrarla ve sürekli belirterek CED raporunun okunmasının gerekli koşullarının oluşmadığı tutanakla tespit ettirmeyi başarıyorlar. Dışarıya çıkartılarak etkisizleşen altıncı şirket elemanları yuhalar eşliginde Robacopların korumasına alınıyor.
ALTINCI FİLODA OYUN BİTMEZ.
CED raporunun yapılamadığı tutanağının tutulmasıyla birlikte 2. CED raporunun Okunma zamanı yaklaşıyor, Aynı süreç tekrarlanacak. Jandarma Robocop ları 2.CED Raporunun okunma “demokratik hakkı “için tertibat alıyor, tekrar altıncı şirket elemanları “ güvenlice” getiriliyor, itinayla “dinleme pozisyonu”na alınıyor, köylü yine dışarda bırakılıyor, sloganlar yuhalamalar bitmiyor… Sanki köylülerin sabır sınırları itinayla zorlanıyor saflar netleşiyor .
Altıcı filonun artık saklanacak bir yanı yok. Herşeyiyle aleni olarak yekpare olarak hareket ediyorlar. Şirket yöneticileri, paralı elemanlar, özel güvenlikçi ordusu, kasklı kalkanlı kalın plastik giysili robocoplar, cevre il müdürlüğü görevlileri, oradan oraya dolaştırılab itinayla sarılmış bebek muamelesi gösterilen biber gazı tüpü, sık sık valilik kararını hatırlatan yüksek rütbeli subaylar..
Köylülerin kararlılığı, tekrar kadınların baskını ve tekrarlanan karşı koyuşlar karşısında çaresiz kalan altıncı filo 2. Ced raporunun okunamadığı tutanağını tutmak zorunda kaldılıyorlar. Köylüler Tenekelerle ses çıkartarak altıncı filonun köyü terketmesine eşlik ediyorlar.
MÜCADELE BİTMEDİ KİRAZLAR KÖYÜ ALTINCI FİLONUN İŞGALİ ALTINDA.
Kızıl Elma köyündeki başarılı bir karşı koyuşun moraliyle bulabildikleri araçlarla eylemci köylüler 2 saat uzaklıktaki Kirazlı köyüne yöneliyor. Alınan haberler iç acıcı değil, Altıncı filo bir önceki eylemlilikleri tecrübe ederek tedbirlerini artırıyor, köyün içindeki girişlerde bütün gedikler kapatılıyor, mevcut “sızma” alanları güçlendiriliyor.
Canakkale ilinden gelen Kızıl Elmaya yetişemiyen destekçiler gelişmeliri an be an takip ettiklerinden Kirazlı köyünün içine girmeden alakasız bir alandan köye girme teşebbüsünde bulunuyorlar. Köyün kendine has büyük baş hayvanlarının şaşkın bakışlarıylarıyla köye çeşitli alanlardan girebilmek için tarlalara bahçelere yayılıyorlar. Robocoplar her gediği kapattığından kitlesel giriş yapmak mümkün değil.. Bazı tek tek başarıları sızmalar sayılmassa ana kitle barikata takılıp kalmak zorunda kalıyor. Köyün diğer yakasında ise Can ilçesinden gelen Kızıl Elma köyü direnişçileri köyün üst girişindeki barikata takılmış durumda..
Destekciler iki gurup halinde bölünmesine rağmen katılımın yüksek olması dikkat çekici. Kirazlı köyü ekonomik sıkıntılarla boğuşan ve şehre göc veren bir köy oldugugundan köyde yaşayan hane sayısı az . Kızıl elma köyündeki yoğun köylü birikimi gözlemek mümkün değil.
Oysa Kirazlı köyüne dışardan bakan birisinin göreceği şey şu olacaktır.Köy içi tam bir robocop, özel güvenlik şirket elemanları işgaline uğramış, Köy konağı tamamen izole edilmiş dış bahçeyi jandarma robocopları cevirmiş, ic bahçe özel güvenlik görevlileriyle doldurulmuş, altıncı şirketin özel dinleyici gurubu köy konağını işgal etmiş vaziyetteler.
Köy dışındaki barikatların dışında kalmış bir gurup köylü kendi köylerine alınmıyorlar “pretestocu” olmaları kuvvetle muhtemel diye. Muhtar dil döküyor komutana ama komutan nuh diyor peygamber demiyor.
Altıncı filo bayağı karalı gözüküyor. Muhtarlık konağının dışında kalan bir gurup kadın köylü altıncı şirketi istemediklerini söyledikleri için toplantı salonuna alınmıyorlar, sebepse icersinin dolu olması..Köy dışında kalan 2 gurup Sloganlarla köyün içinde olan 3. Gurupla bag kurmaya çalışıyorlar, zaman zaman robocopların saldırısına uğrama eşiğine kadar gerilimler yaşanıyor ,kocaman biber gazı tüpü kitle üzerine sıkılma pozisyonuna getiriliyor, bazen tartışmalar uzun sürüyor ve sorulan soruya “valilik emridir” denilerek cevap veriliyor.
ALTINCI FİLO KAZDAGLARINDAN DEFOLMUYOR.
Filo olma özelliğini açıkça beyan eden altıncılar, geçmiş deneyimlerin hepsini kendi lehlerine cevirmiş durumdalar Kirazlı köyünde. Köyün içine dahi giremiyen köylüler, köyün içinde olup muhtar konağına yaklaştırılmayan köylüler. Sıkı robocop korumasında konağa sokulan dinleyici kitlesi, Robocop aşabilmeyi becerse bile özel güvenlik barikatına takılan köylü, bunuda geçebilen köylünün taraftar olup olmadığı anlaşılınca icerden apar topar dışarıya çıkarılması. Muhtarın Ced raporu okunmaması halınde başına gelebilecek olasılıklar. Anlaşılan oki Altıncı filo kaz dağlarını kolay kolay terketmeyecek.
ALTINCI FİLO TÜM “ANTİ DEMOKRATİK ENGELLEMELERDEN” ARINDIRARAK CED RAPORUNU ACIKLAMAYI BECERİYOR.
Tüm Yasal boşlukları hesaplayan altıncı filo koca koca haparlörleri kurdurmuş, dev ekranlar monte ettirmiş, yeni bir yöntemle CED raporunu okumaya başlıyor. Haporlörlerin demokratik sesi köy dışından köy içinden yükselen “anti demokratik” sesleri valilik emrince bastırıyor. 3 e bölünmüş pretestocu kalabalığın senkronize olmasına genç çevreciler bir çözüm buluyorlar. Köyün minaresine çıkan bir gurup gencin sloganlarına uyan 3 ayrı yerdeki guruplar birlikte slogan atıyorlar, ‘Altıncı filo kirazlıyı terket’ Haporlör bastırıyor Köylülerden şu kadar işçi alacağız, Minare sesleniyor ‘ siyanürcü şirket kazdaglarını terket’ Filonun haporlörlerinden cirkin bir ses nasıl köy yollarını düzelteceğini anlatmaya çalışıyor, anlaşılan oki sloganlar içeriye kadar nüfus ediyor, O kadar aptalca laflar ediyorlarki “Agı dağını ortadan kaldıracaklarını ve köyün manzara ufkunun genişliyecegine” kadar fütursuzca söz edebiliyorlar.
ALTINCI FİLO GERECEKTEN FİLO OLMANIN HAKKINI VERİYOR.
Kaz dağlarında 6 ced raporunun 5 inde başarı elde edemiyen altıncı filo Kirazlı Köyünde Pirus zaferini elde ediyor. Canakkale barosuna bağlı avukatların itirazlarına, toplantının yasadışı yapıldığının söylenmesine, Hukukun tüm kurallarının ihlal edildiğinin bildirilmesine rağmen CED raporunu okuyarak işletmeye başlama hakkını elde ettiğini ilan eden kanadalı altıncı şirketin taşerenları Sloganlar, lanetlemeler, yuhalamalar arasında robocopların sıkı korumasında kirazlı köyünü muzaffer bir şekilde terkediyorlar.

Şaban Korkmaz / Pomaknews – Çanakkale
http://pomaknews.com/?p=6284
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz