GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ben Pomak’ım

Aşağa gitmek

default Ben Pomak’ım

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Ocak 08, 2012 3:25 pm

Pomaklar Bulgaristan’da tek yerli olan etnik grup. Aşağıdaki gerçekleri delil olarak göstereceğim:
Türkler Türkiye’den göç etmişlerdir. Bulgarlar, yani Bulgarların ataları Rusya’dan göç etmişlerdir.
Pomaklarda ise göç çok azdır. Pomak köyleri neredeyse hiç boşaltılmadı, halbuki terk edilen Türk ve Bulgar köyleri çoktur. Bulgarlar baba ocağına büyük önem vermezler ve yurtiçinde ve yurtdışında yaşam koşullarına göre göç ederler. Türkler de aynı şeyi yapar. Yukarıdaki gerçekler bazında Pomaklar Bulgaristan’daki Aborijinleri (yerlileri) olduğu varsayılabilir ve bu ülke üzerinde en büyük hak sahibidir. Aksine işbu ülke onlara ikinci sınıf vatandaş olarak muamele yapmaktadır.

… Pomakları Bulgaristan’ın en kısır ve ulaşılmaz bölgelerde abluka altında tutmuştur. Açıklama olarak, tüm pomaklar dağlık alanlarda yerleşmiştir. Tüm medyalar tarafından onur kırıcı bir biçimde cahil ve gelişmemiş insanlar olarak tanıtılmış.
Bu ülke kendi çıkarlarını bile bilmiyor. Bu ülke onların gelişimi için çalışması gerek ve onları entegre etmelidir. Zira onlar bu ülkeyi seviyorlar ve kendi evi gibi hissediyorlar.
Ben kendim Blagoevgrad bölgesindeki Pomaklardanım ve aynı bölgede yaşayan Bulgarlar bölgedeki tüm diğer etnik gruplara saygı gösterdiklerini iddia edebilirim, ama pomaklara saygı göstermezler. Açıkça göstermezler, ama bu durum hissedilmekte ve anlaşılmaktadır. Bu özellikle sosyalizmin döneminde hissediliyordu, ama şimdi de halen devam etmektedir.
Biz Pomaklar gururlu bir halk olduğumuz için diğer ülkelere göç etmek zorunda kalmamalıyız. Bu ülke bizim anavatanımızdır.
Ve bu yüzden kendi şahsi görüşümü açıklama gereğini duyuyorum: biz Pomaklar bu tabirden (bize “Pomak” olarak hitap edilmesinden) utanç duymamalıyız. Pomak olduğumuzu gizlememeliyiz, çünkü Türkler ve Bulgarlar için biz Pomakız ve onlar bizi kendi gruplarına asla kabul etmeyeceklerdir.
Hepimiz açıkça Pomak olduğumuzu söylesek ve kendi grubumuzu kursak, Pomak tabiri utanç verici olmayacaktır. Biz zayfız çünkü bölünüyoruz, çünkü birleşmiyoruz. Pomaklardan bazıları kendilerini Türk olarak tanıtırlar, bazıları ise Bulgar olduklarını söyleyerek kendilerini gizlerler. Gerçekleri açıkça kabul edelim ve herkesin saygısını kazanacağımızı göreceksiniz.
Din bizleri bölmemeli, çünkü Müslüman olan Çinliler var ancak Çin isimleri ile. Hristiyan olan Araplar da vardır ve aynı zamanda isimleri Arap isimler.

İbrahim Beyaz

http://pomaknews.com/?p=5832
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz