GLASUVA NA POMAČİ & ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

ASLOLAN KÜLTÜREL BİRİKİMLERDİR

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

default ASLOLAN KÜLTÜREL BİRİKİMLERDİR

Mesaj tarafından YILDIZ Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 7:29 pm

MERHABA
BEN ANADAN BABADAN TÜRKÜM
MARMARALIYIM ÇEVREMDE ÇOK SEVDİĞİM POMAKLAR ARNAVUTLAR ÇERKEZLER VAR
BİR MÜSLÜMAN OLARAK HEPİMİZİN HAZRET İ ADEMDEN GELDİĞİMİZE İNANIYORUM BU BAĞLAMDA IRK AYRIMCILIĞINA KARŞIYIM
ANCAK
YÜZLERCE YIL İÇİNDE OLUŞMUŞ KÜLTÜREL BİRİKİMLER YİNE YÜZLERCE YIL İÇİNDE KAYNAŞMIŞ AYRIŞMIŞ VE ŞEKİLLENMİŞ
ŞÖYLE BİR BENZETME YAPABİLİRİZ
BENZER MALZEMELERİ BİR ŞEKİLDE KULLANARAK BAKLAVA DA KADAYIF TA HELVA DA YAPABİLİRİZ
HEPSİNİN AYRI BİR LEZZETİ VE KEYFİ VARDIR
HEPSİNİ RASTGELE KARIŞTIRIRSAK BİR ŞEYE BENZEMEZ
BU NEDENLE DİYORUM Kİ OLUŞMUŞ KÜLTÜREL BİRİKİMLERE SAHİP ÇIKILMALI ZAMAN İÇİNDEKİ DOĞAL KAYNAŞMA VE AYRIŞMALAR DIŞINDA ZORAKİ DEĞİŞİMLER DAYATILMAMALI
YILDIZ
Misafir

default Geri: ASLOLAN KÜLTÜREL BİRİKİMLERDİR

Mesaj tarafından Misafir Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 9:30 pm

Balkan ülkelerinde söylenen şarkıları duydukça,dilden dile aktarılan hikayeleri okudukça
içimizde duyduğumuz heyecana zoraki bir değişim demek doğru olmaz.
Daha önce karşılaşmadığınız bir yüzle,sanki yıllar öncesinden tanışıyormuşsunuz hissine kapıldınız mı hiç?
Ben pomakların yaşadığı yerleri incelemeye başladıktan sonra kültürümü öğrenmeye başladım.
Karşılaştığım herşeyde "daha önceden biliyormuşum da şimdi unutmuşum" dedirten şaşkınlıklar yaşadım.
Daha önceden görmediğiniz,duymadığınız,dokunmadığınız,koklamadığınız ve tatmadığınız bu duygulara karşı nasıl bu kadar aşina olunur?
Türkiye'deki pomakların oluşmuş kültürel birikimi yoktur ama bu aşinalığı herbirimiz çok derinden hissediyoruz.Özlediklerimize ulaşmaya çalışmak doğal bir ayrışma olarak yorumlanabilir.
Zaman içinde doğal kaynaşma olarak adlandırdığınız değişimler ise planlı olarak yapılan yerleştirmeler sonucunda oluşmuştur.
Bunda doğal bir yan göremiyorum.
Eskişehir'deki pomakları ele alalım,balkanlarda yaşanan tüm çatışmalardan kaçıp savaşın olmadığı bir yer aramak için neden Anadolu'nun iç kısımlarına kadar gelelim?
Sizce de uzak bir mesafe değil mi?
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından gültekin küçük Bir C.tesi Haz. 13, 2009 1:07 am

savaş zamanlarında insanlar önce canlarını sonra da yapabilirlerse eğer mallarını kurtarmaya çalışırlar. bu insancıl bir reflekstir ve istisnalar olabilir. atalarım osmanlı-rus harbi sırasında yunanistandan eskişehir uzunburun köyüne göç etmişler. ben doğma büyüme bursalıyım. bir kaç kelime dışında hiç pomakça bilmem. türklük potasında erimek güzel olsa da pomaklara origin olarak önyargılı insanlar nedeniyle özümü,kültürümü ve dahası ırkdaşlarımı tanımak için siteye üye oldum. pomaklar kültür, anane vs hk. mesajlarınızı ve iletilerinizi bekliyorum. hayırlı geceler
gültekin küçük
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : bursa-bursa
İşiniz : tekstil işçisi
Ad Soyad & İme Prezime : gultekinkucuk65@hotmail.com
Sülale ismi : küçük
Tesekkur : 2

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir C.tesi Haz. 13, 2009 11:03 am

Hosgeldin gultekin bey.
Sitemizde umarim aradiginiz konulardaki iletileri bulabilirsiniz.Elimizden geldigince bize ait, özumuzu temsil eden her turlu degeri derlemeye toplamaya ve insanlarimizin bunlarin farkina vararak sahiplenmesini saglamaya cabaliyoruz.
Sizlerinde paylasimlarinizi bekliyoruz.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Mesaj tarafından gültekin küçük Bir C.tesi Haz. 13, 2009 9:47 pm

özgürlük aşığı , firari türkiye sevdalısı, türkçenin büyük ustası nazımın şiirlerinde sevdim özgürlüğü. ama benim ferdi özgürlüğüm bana yeterli gelmiyor. ben halkımın özgürce kimliğini söylediği ve dünya etnisitesinde kendi kimliğini ifade edebildiği zaman daha da özgür olacağım.ibrahim beye cevabı ve alakası nedeniyle teşekkürler.
gültekin küçük
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : bursa-bursa
İşiniz : tekstil işçisi
Ad Soyad & İme Prezime : gultekinkucuk65@hotmail.com
Sülale ismi : küçük
Tesekkur : 2

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Paz Haz. 14, 2009 1:01 pm

gültekin küçük demiş ki:özgürlük aşığı , firari türkiye sevdalısı, türkçenin büyük ustası nazımın şiirlerinde sevdim özgürlüğü. ama benim ferdi özgürlüğüm bana yeterli gelmiyor. ben halkımın özgürce kimliğini söylediği ve dünya etnisitesinde kendi kimliğini ifade edebildiği zaman daha da özgür olacağım.ibrahim beye cevabı ve alakası nedeniyle teşekkürler.

Dediklerinize katiliyorum.
Ek olarak,bireysel özgurlukler toplumsal özgurluk anlamina gelmiyor malesef.Bu yuzden Pomak halkinin varlik sorununa bakarken bireysel özgurlukler(ki pek cok ulkede buda taninmiyor) bizim ihtiyaclarimiza cevap veremiyecek kadar uzakta.
Insanlarimizin bazen kandiklari noktada burda basliyor.Bireysel olarak özgur olduklarini dusunuyorlar(oysa pomak olarak varolmak istediginde bireysel olarak özgur olmadiklarini cok iyi anlayacaklardir) , o yuzden toplumsal birlikteliklere girmede ciddi cekinceler gelisiyor.
Oysa toplumsal olarak özgur olamadigimiz noktada bireysel olarakta özgur olamiyacagimizi göremediklerini dusunuyorum.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön