GLASUVA NA POMAČİ & ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Ben sadece pomak olduğumu bilmekle yetinmeyenlerdenim.!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

default Ben sadece pomak olduğumu bilmekle yetinmeyenlerdenim.!

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Perş. Ocak 22, 2009 2:57 pm

Pomak kültürü bu yüzyılda yeniden tanımlanmak üzere ele alınmıştır.!
Etnik köken ve dilimizin kökeni ile ilgili yapılan çalışmaları bilimsellikten uzak politik adlandırmalar olarak nitelendiriyorum.
Pomak tanımlamasının sadece bu iki unsurdan oluşmadığını ve kültür oluşumunda ana kriterler olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunuyorum.Pomakları pomak yapan o kadar çok özellik var ki!
Bir pomağı en iyi anlayacak kişi yine bir pomaktır.!
Bunu unutmayalım.
Bizlerin çeşitli yerlere dağılışı 130 yıl öncesine dayanır ve birkaç kez tekrarlanır bu göçler.Öylesine acı dolu hikayelerdir ki.,
toplumsal hafızada yer almasını bile engelleyecek derecededir.!
Bu yüzden.,büyüklerimiz geçmişi unutup yeni nesile sadece pomak olduklarını bilmeleri dışında başka bir eğitimi özellikle vermemişlerdir.
Ben sadece pomak olduğumu bilmekle yetinmeyenlerdenim.!
İstediklerime gelince; pomakçayı konuşabilmek isterdim.,şarkılarımızı söyleyerek büyümek isterdim.
Köydeki bayram yerleri yeniden kurulsun isterdim.
yeniden salıncaklarda sallanabilmeyi isterdim.
ne çok şey istiyorum değil mi?

nazan 2007

http://www.pomak.be/viewtopic.php?f=42&t=502

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

default Geri: Ben sadece pomak olduğumu bilmekle yetinmeyenlerdenim.!

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Perş. Ocak 22, 2009 2:57 pm

"""Pomak tanımlamasının sadece bu iki unsurdan oluşmadığını ve kültür oluşumunda ana kriterler olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunuyorum"""

Dediklerinize katiliyorum.POmak olgusuna bakarken cikis noktasina bakmak gerekir.Pomak olgusu salt etnisite merkezli yada dil merkezli bir olusum olarak tarih sahnesine cikmamistir.Pomak halkinin tarihsel surec icerisinde(ki her halkin olusumu bun abenzerdir,gunumuz turkiyesi bile) kulturel anlamda gecirdigi asamalar ve sonucunda olusan bir pomak kulturu bu kultur etrafinda toplanan bir kutleyi ifade eder ki bunada POMAK denmistir.
Tum bu tarihsel olusum asamalarini bir kenera birakipta salt egemen devletlerin kendi yanlarina cekilmesi gereken basit yardimci vb tanimlamalar POmak halkini assagi görmekten öteye gitmeyecek tanimlamalardir(Hatirlanirsa Osmanli da Turklere karsi ayni tarz yaklasimlar sergileyerek yaklasmis ve yöruk turklerinin hicte sanildigi gibi balkanlari turklestirmek amaciyla degil anadolunun turklerden temizlenmesi amaciyla surgun edildigi gercegi karsimizdadir)
Tum bu durumlar yasanirken, elbette tarihte bize dayatilan inkar ve imha politikalari dogrultusunda pomak kulturu etnisitesi yok edilmek icin cabalanmaktadir.
Nasil yok edilmek isteniyor diye denilebilir?
Bunun ana hatlarini söyle özetliyebiliriz.
1-Pomak tarihi uzerinde bilincli bir sekilde carpitmalar yapilarak alt kimlik kökenini cok merkezli bir hale sokarak, yasadigimiz dönemdeki kusaklarin surekli biz neyiz soruna cevap bulamamalari ve sonucunda hicbirseyiz cevabini kendilerine vermeleri istenmektedir.Bu cevap verdirilirse daga önce siddet politikalariyla dagitilmis olan pomak halki bu sefer yumusak gecis denilebilecek bir tarzla adaptasyon adina yasadigi ulkelerin aidiyetine katilmalari saglanmak istenmektedir.
2-Kullanilan dilin hemen hemen her ulke kendisinden oldugunu iddia ederek dilsel anlamdada bir yok olus ve "zaten bizdensiniz ne gerek var farkli bir dile" mantigini yerlestirmek istemektedir, basarma noktasindadirda bu politikalari.
3-Kulturel ögelerini istisnasiz her ulke kendi folkloru kendi muzigi kendi adetleri arasinda hic cekinmeden göstermektedir.Aslinda bunu kavramak bile bizim ne kadar köklu bir kulture ait oldugumuz gercegini kavramamiza yardimci olacaktir.
4-Gunumuz kosullarina gelindiginde,her ulkede direk ve endirek baski ,sindirme politikalari devreye konulmaktadir.Nasilmi?
...4,a-Yunanistan örnegi.Yunan politikalari dogrultusunda olusturulan derneklesmeler bir anlamda Yunanistan ve Turkiye tarafinin ortak menfaatleri cercevesinde faaliyete sokulmustur.Burda amaclanan mantik cok basit ve nettir.Gunumuze kadar Yunanistan batitrakyada azinlik egitimi altinda ordaki pomaklarada ana dil adi altinda turkce egitim vererek bu asimilasyona direk katki sunmustur.Pomak kimliginin son kalan kesimlerinide yok etmek icin bir manevra dusunulmus ve yillardir Turk propogandasi sonucu bilincaltinda olusturulan antiyunanlilik bilicinden faydalanarak,olusturulan dernek faaliyetlerinin kökeni ve amaci Yunan muslumanligi propogandasiyla ileri tasinmis ve bu noktada yillardir olusmus olan antiyunanlilik karsisinda Turk tarafi eskiden pomakturkleri diye kullandigi tabiri bile birakarak Batitrakyada pomak yoktur herkez turktur saldirisiyla yeni bir hamle baslatmistir.Durumlar bu noktaya geldigindede Yunan muslumani olmaktansa turk sayilmayi yeglenmeleri istenmekte ve atalarimiz en azindan cok birsey birakmamis olsa bile,bize biraktiklari POMAK oldugumuz bilincine son darbeyi vurma amaclidir.Bunlarin arasinda Pomak kimligini sahiplenmek yunanlilasmakla es deger göruntusu cizdirilerek kendi kimligine sahip cikmak isteyenlerinde direk olarak olusturulan psikolojik baski ortami sayesinde susmalari ve yok oluslarina razi gelmeleri saglanmak istenmektedir.
...4,b-Bulgaristanda oynanan oyunlar bu konuda daha köklu bir hal almaktadir.Eski dönemlerde fiziksel baskilara, belene tarzi toplama kamplarinda acik iskenceye tabi tutulan pomaklar, gunumuzde slav dili kullanmalari noktasindanhareketle sözde bilimsel calismalar ve özellikle pomak bölgelerinin bilincli ekonomik geri braktirilmasi saglanarak,segirlere ve avrupaya göclerinin(ustu kapali yeni bir surgun dalgasinin yasanmasi anlamina gelmektedir bu) ciddi anlamda asimilasyon ortami yaratmakta ve bu konudada epey yol alinmis bulunmaktadir.
...4,c-Turkiye topraklarinda yasayan Pomaklar acisindan durum cok daha vahim bir hal almistir.Yillardir surdurulen propoganda ayrim yapilmadigi yönde olmus ve rahat yasadiklari noktasinda birlestirlmistir.Oysa tarihe baktigimizda keni kimligini terk edip turklesmeleri sartiyla yasama alanlarina izin verilmis, bundan dolayida buyuklerin yeni nesillere bu konuda bilgi aktarimi yapilmasinin önu alinmistir.Hic dusunulmusmudurki, bir toplum kendiliginden kendi kultur ve dilinden vazgecmis olsun? Bundan vazgecmesi icin nasil bir ortam yaratilmis ve nasil bir sert politikalar uygulanmis oldugunu insanlarin eskidenberi aman Pomakca konusma telkinleriyle cocuklar buyutulmustur.Bu davranisa sebep olan etkenler cok basit bir psikolojik analizle bile anlasilabilir.Öyle bir politika uygulanmistirki insanlar ,kendinden vazgecmeleri yanisira uygulanan ve yasanilan seylerin varligini bile hatirlamak istememekte , bunlari aktarmamakta, aktarmaktan bile korkar hale gelmektedir.
Gunumuze geldigimizde kendi kimligine sahip cikanlarin nasil bir baskiya maruz kaldigini anlamak icin ben Pomak halkinin mensubuyum demek yeterlidir.Sonrasinda olacaklari kendi gözlerimizle görebilirsiniz.

Bitirirken sunu demek istiyorum.Evet Nazan cok sey istiyorsun.Bizim acimizdan ,evrensel insan haklari acisindan cok dogal birsey olabilir istedigin ,ama söz konusu Pomaklar olunca cok sey istiyorsun.
Cunki bunlari istemek demek 100 yillardir uygulanan politikalara karsi cikmak ve bu politikalardan nemalananlarin isine comak sokmak demektir.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Perş. Ocak 22, 2009 2:59 pm

sanırım çok şey istiyorsun nazan...

milletvekili sayın cumhurbaşkanın annesinin ermeni olduğunu ve hizmeti etnik kökenine değilde başkanlığını yaptığı ülkeye yapmasını söyleyerek etnik yapılara ne kadar faşizan ve düz yaklaştığını göstermiştir...
gerçi işin asıl acı veren yanı cumhurbaşkanının hadi ordan sanane benim annemin etnik kültüründen diyeceği yerde kökenlerinin yüzyıllardır müslüman ve türk olduğunun ispatı çabasına giriyor sanki annesine olmadığı halde ermeni denmesi bir aşağılanma vesilesiymiş gibi.

olayı en güzel agos gazetesinden ermeni kökenli bir türk vatandaşı özetledi.altını çizerek söylüyorum bir daha ermeni kökenli türk vatandaşı..
- düşünsenize benim annem ermeni ..ve annemin ermeni olması beni suçlu kılıyor....

farkında değilmisiniz benim annem de pomak...
ya sizinkiler arkadaşlar ? -..Türk mü yoksa...........!!!

Gönderilme zamanı: Çrş Ara 24, 2008 1:07 am
Ad_Soyad & ime_Prezime: Zekeriya Fidan

http://www.pomak.be/viewtopic.php?f=42&t=502

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics