GLASUVA NA POMAČİ & ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

genlerimiz atalarımızın yasadıklarını bu güne tasıyor!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

default genlerimiz atalarımızın yasadıklarını bu güne tasıyor!

Mesaj tarafından Misafir Bir Ptsi Kas. 05, 2007 7:52 pm

hic düsünmemistim ..bir gün dedim ki kendime;bendeki huylar sadece ''ramize'' oldugum icin degil ''pomak'' oldugum icinmis.!kendimi tanımak tanımlamak üzere düsünürken geldi bu fikir,yüzüme bir isilti kondu hemen .rahatladim birden.icimdeki huzursuzlugun atalarimin neler yasadigini anlamamis olmaktan dogdugunu farkettim.belki de gecmisten gelecege gelen mesajlari cözümlemekle kendi farkindaligimi yasayabilirim.ne dersiniz?
Misafir
Misafir

default Geri: genlerimiz atalarımızın yasadıklarını bu güne tasıyor!

Mesaj tarafından Misafir Bir Salı Kas. 13, 2007 4:16 pm

ben köyümden uzak., büyük şehirlerde büyüdügüm için pomakça konuşamadım.yıllar sonra köyüme baktığım zaman; yeni nesil cocuklarının türkçeyi doğru konuşabilmeleri amacıyla pomakçayı günlük konuşma dilinden yavaş yavaş çıkarmaya başladıklarını gördüm.çok üzülüyorum.
ailem ben okuyabileyim diye nice zahmetlere katlanıp ayrılmışlar
okudum .büyüdüm .okudukça büyüdüm. kendi ayaklarımın üstünde durmaya çalışıyorum,ayaklarım her seferinde beni köyüme götürüyor.anladım ki ,eksik kalan okumadığım birşey varmış : pomak olduğum!yıllar sonra ise okumakla değil yaşayarak öğrenebileceğimi farkettim.lütfen siz benim kadar geç kalmayın olur mu?
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Salı Kas. 13, 2007 4:42 pm

Gerçekten dokunaklı yazıyorsunuz :-((
Sizin durumda olan 100binlerce kardeşimiz var.Sanırım nüfusça az olmanın ve adı bilen konmamış bir topluluğa mensup olmanın getirdiği bir durum.Yani kendimizi kaybetme.Bulunduğumuz ülke aidiyetine girme olayı.'' Neden pomak dilini geliştirmeliyiz '' adlı yazımda bundan az birşey bahsetmeye çalıştım.
Siz aslında konuyu tek kelimede özetlemişşiniz ''genlerimiz bizi atalarımızın yasadıklarını bu güne tasıyor ''
işte bizi bugüne taşıyan bunlar.
Her arkadaş bu soruyu kendisine sormalı.Kendimizle yüzleşmeliyiz.Ve yönümüzü kimliğimize, dilimize, kültürümüze sahip çıkma yönüne çevirmeliyiz.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Mesaj tarafından Misafir Bir Perş. Kas. 15, 2007 9:30 am

öncelikle şunu belirtmek isterim ben pomak kültürünü bazen kulaktan dolma bazen de köyüme kısa süreli ziyaretlerimde gördüklerimle ,içinde yaşamadan almış birisiyim.bu yüzden pomakları net olarak tanımlayacak kadar yetkin görmüyorum kendimi.
benim derdim kendimleydi.kendimi tanımak tanımlamak için düşünürken atalarım geldi aklıma.bir sağlıkçı olduğum için genlerimle ilgilibirşey olabilir mi diye kendimi sorgularken .,bendeki bazı özelliklerin nedenini atalarıma bağladım.
ve pomak nedir? i bilimsel akademik anlamda tanımlamakla ilgili çalışma yaptıklarını düşündüğüm sitelere üye olarak öğrenmek istedim.her iki siteye de aynı zamanda üye oldum ve daha 10 gün bile geçmeden kendimi bir çatışmanın içinde buldum. her iki sitede de benim düşünemeyeceğim kadar farklı boyutlar olduğunu gördüm .
ortada yayınlanmış bir şiir kitabı var.her iki taraf bu kitabı kendilerine mal etmeye çalışıyor.
tek sorun bu değil tabii..bir de siyasal taraflar var.
sitenin biri ,ülkemiz kritik günlerdengeçiyor ve devletimize destek olmalıyız diyerek bu hassas duyguyu kullanarak türkçülük milliyetçilik akımlarını pomaklara empoze etmeye çalışıyor.,
diğer site de bu ülkede kürt ,laz, ermeni,rum vs.olduğu kadar pomaklar da var deyip pomak halkı deyimini kullanarak kaosa sürüklemeye çalışıyor.!
ozaman ben derim ki;
benim için bir tek kitap vardır o da Allah ' hın yazdığı Kur'an !Atalarım dinlerini yaşamak için göç etmişler !onların tek düşündüğü şey ırk dil ayrımı yapmadan müslüman kardeşliğini temel ilke edinmek!buyrun bana da dinci deyiverin olsun bitsin.
BU SİYASAL ÇATIŞMALAR YAŞANIRKEN POMAKLARDAN GERİYE NE KALIR BİLMEM AMA
YAŞADIĞIM ÜLKEYE SAHİP ÇIKIP BU TÜR ÇATIŞMALARDAN UZAK KALACAK KADAR MİLLİYETÇİ.,
KÜRT KÜLTÜRÜNÜN PKK İLE KİRLETİLİP DIŞLANMASINA VE YAPILAN SAVAŞLARA HAYIR DİYECEK KADAR SOLCU
POMAKLARIN AKIBETİNİ ALLAH 'A HAVALE EDECEK KADAR DA DİNCİYİM!
BEN BÜTÜNÜ OLUŞTURAN PARÇALARDAN SADECE BİRTANESİYİM.
BÜTÜN BENİM İÇİN TÜRKİYE DEMEKTİR!
TÜRKİYE 'NİN AKIBETİNİ İSE TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLARAK DEMOKRASİYE BIRAKIYORUM.
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Perş. Kas. 15, 2007 4:34 pm

Yazdıklarınızı arkadaşların irdelemesi gerekir.Kısaca baktığımda dikkat ettiğim nokta Pomakları sadece türkiyede yaşıyormuş kabul edilerek yazıların yazıldığı,çünkü konu merkezi türkiye oluşturuyor.
''diğer site de bu ülkede kürt ,laz, ermeni,rum vs.olduğu kadar pomaklar da var deyip pomak halkı deyimini kullanarak kaosa sürüklemeye çalışıyor.!'' ????
Bu tabir örneğin kaos derken türkiye kastedilmiş anlaşılan.Ama üyelerimiz arasında bulgaristandan pomak kardeşlerimizde var dolayısıyla bir bütün olarak olaya bakmamız gerekiyor bana göre.
Pomak halkı var derken türkiyede aman kaos olmasın türkiyedekiler pomak halkından değil ama Bulgaristanda nasılsa sorun yok ordakilere pomak halkının bir mensubular demek bana mantıksız geliyor.Elbette belli hassas dengeleri gözetmek zorundayız ama benim için (kişisel düşüncem) birinci sırada Pomaklar yer alıyor.Bizim varlık sorunumuz yer alıyor,Etrafımızdaki gelişmeler bunların ardından geliyor.
Nedenmi? Çünkü türkiyeyi örnek alırsak ( konu ordan açılmış) hiçbir zaman çalkantısız bir dönemini gören olmamıştır ,dolayısıyla bizim aman boşvelerim Pomakta olmayı veririz deme lüksümüz yok .
Pomaksak elbette koşullar ne olursa bunu dile getirtmek durumundayız.Bu eltette ülkedeki terör belasının( terör tanımıda herkeze göre değişiyor malesef) yol açtığı sonuçlardan bizde etkileniyoruz etkileneceğizde.Önemli olan demokratik kurallara uyarak( Pomaklarn yaşadığı her 4 ülkede) taleplerimizi cesurca dile getirmek.Yoksa burada forum köşelerinde kendimiz yazıp kendimiz okumaktan öteye gidebilecek bir durum yok.
Arkadaşada teşekkürederim açık yüreklilikle paylaşımlar sergilediği için.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Mesaj tarafından Misafir Bir C.tesi Mayıs 16, 2009 4:53 pm

Genlerim bana atalarımın yaşadıklarını bu güne getirerek onları anlamamı sağladı.
Bugün,siteye ilk üye olduğum zamanlarda yazdıklarımla aynı şeyi düşünmüyorum.
Yaşadıkça,araştırıp öğrendikçe anladıklarımın değiştiğini gözlemlemek açısından iyi ki yazmışım diyorum.

Ben artık Pomak olma bilincimi korumaya ve yaşamaya çalışıyorum.
Yurttaşı olduğum bugünkü Türkiye yönetimi uyumluluk çerçevesinde olduğu için bizimle ilgileniyor.
Tabii Pomaklar'a yüklenen mistik ve ideolojik kavramlar da bu ilgiyi daha çok arttırıyor.
Aslında tüm bu gelişmeler biz Pomakların sivil toplum alanında ne kadar etkili olabileceğimize yönelik ipuçlarıdır.

Bizim misyonumuz ise "Pomak Halkı" olarak kalabilmeyi başarmak olmalıdır.

"Atalarım din savaşlarına kurban gitmişler."
Feodal düzende bu yöntemi kullanarak güç elde edebilirsiniz.
Ya da globalleşerek dini etkisiz hale getirip insan öğesini ön plana çıkarabilirsiniz.
Pasifize edilmiş ve öngörülen konumlara itilmiş olmaktan kurtulmaya çalışıyorum.
Din savaşlarına katılmayacak kadar aklım var.
Doğa kanunlarıyla başedebilmek için de akıl ve kalbi birleştirip düşünmek gerekiyor.
Aklın düşünerek bulduğunu kalbimizde hissediyorsak eğer,bu gideceğimiz yoldur.
Akıl ve kalp ortak hareket ettiği sürece pomaklar da yaşamaya devam edecektir.

Siz ötedekiler!
Kendi kendimize asimile olduğumuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Ötekiler yaratıp "Pomaklar ve diğerleri" diyebiliyorsam bu önemlidir.
Beni böyle düşünmeye sevk eden bir düzenden çıkış yolunu yine Pomaklıkta buldum ben!
Bugün internet gibi soyut bir ortamda mücadele vermek hayallerimin her yana uçuşması demektir.
Hayallerimi gerçeğe taşımak için de havada asılı yaşamaktan vazgeçip yere basıp yürümem gerekiyor.

yürümeye bu yazdığıma gülerek başlayacağım..
Sitelerde canım isterse yazarım.
Düşüncelerimi paylaşmak ve duyurusunu yapmak istediğim bir konu olursa,İbrahim Kenar isminin geçtiği yazınsal alanlar öncelikli tercihimdir.Pomak halkının ukala bireyi olarak yazdım bunları,ama sizden ilerde değilim sizlerin yanında yürümek isterim.
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics