GLASUVA NA POMAČİ & ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Debre / Makedonya

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

default Debre / Makedonya

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Salı Eyl. 04, 2007 2:40 pm

Debre-i balaveya Debar veya Debre şimdiki Makedonya devletinin Arnavutluk sınırındaki şehrinin adıdır.Pomak halkininyasadigi bir sehirdir.
Atatürk burada okumuştur.
Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi de burada dogmustur

En son POMAK tarafından Ptsi Mayıs 25, 2009 7:04 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İsveç ( Pehlivanköy )
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

default Geri: Debre / Makedonya

Mesaj tarafından KARANLIKlı Bir Salı Eyl. 04, 2007 4:47 pm

benimde öğrendiğim bilgilere göre bizim büyük dedelerimiz atatürkün babasıyla arkadaşlarmış Selanikteyken aynı köyden yani(yanlış hatırlamıyosam)... acaba onlarda pomak olabilirmi diye sormuştum büyüklerimize heralde vardır kökenlerinde pomaklık
KARANLIKlı
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İstanbul (kırklareli-Demirköy)
İşiniz : Öğrenci
Ad Soyad & İme Prezime : Şeyma
Sülale ismi : Kalar
Tesekkur : 7

Character sheet
Blog: Blog

Mesaj tarafından caparovski Bir C.tesi Şub. 14, 2009 5:11 pm

Kaynaklardan edindiğim bilgiye göre ;
Makedonya nın batı bölgesi mijak olarak adlandırılır yada bilinir, burada günümüzde çoğunluk olarak arnavutlar yaşarlar.
Eskiden buranın çoğunluğu makedonlarmış,bu makedonlar arnavut baskılarından ve diğer bazı sorunlardan dolayı din değiştirip müslümanlığa geçmişler,tabi tüm makedonlar da din değiştirmiş değil, dinini değiştirmeyenlerde var, buna örnek ; iki farklı müslüman ve hırıstiyan köylerinde akrabalıklar görülür.
Gligor Todorovski ve Toma Smiljanić doktora tezlerini bu konu üzerine yapmışlar.
Müslüman makedonlarla, hırıstiyan makedonların akraba oldukları açıklanmış,kanıtlanmış ve anlatılıyor.
Örnek; Hırıstiyan Vrben köyünden ailelerin müslüman makedon köyü Žužnje le akrabalıkları varmış. Bu ve buna benzer akrabalık araştırmalarını, açıklamalarını bu iki akademisyenden öğrenebilirsiniz.
Bu iki akademisyen atalarımızın eski köylerinden.
Bu arada debarda pomakların yaşadığını bilmiyordum, sizin pomak dediğiniz, torbeşlerden ayrımı ?
Yoksa torbeşlere, pomak mı diyorsunuz ?
Çünkü bu bölgelerde torbeşler yaşıyormuş çoğu günümüzde makedonyanın iç bölgelerine göç etmiş durumda.Vranofça ve melnisa köyleri en bilindik örneklerden.
O bölgelerde pomakların yaşadığını bilmiyordum.

caparovski
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : akhisar
İşiniz : resim öğretmeni
Ad Soyad & İme Prezime : Erkan ÇAPAROVSKİ
Tesekkur : 0

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir C.tesi Şub. 14, 2009 6:13 pm

Guzel bilgilerin icin tesekkurler.
Benim görusume göre torbes denilen kesimde goranlar denilen kesim gibi pomak gurubuna dahildir.Makedon muslumanlari terimi biraz devlet eliyle cikartilmis bir kavramdir.Tipki bulgaristandakilere bulgar muslumanlari ismi kullanildigi gibi.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından caparovski Bir C.tesi Şub. 14, 2009 6:31 pm

Pomak bilinciyle Torbeş bilinci farklıdır,bölgeler farklıdır.
Torbeşlere pomak demek yada dememek önemli değil, önemli olan tarihi kaynak ve verilerle torbeş olarak adlandırılan bu grubun kim olduğudur, bu konuda doktora tezlerini yapmış bu köylerden olan insanlar var, müslüman makedonların müslümanlığa geçiş aşamaları anlatılmaktadır, hangi nedenlerden dolayı müslümanlığa geçtikleri bellidir, siz genel anlamda müslümanlığı kabul eden türk olmayanlara pomak diyorsanız eğer bu sizin ifade şekliniz olur.
Din dolayısıyla torbeşler, rodop ve diğer bölgelerdeki müslüman slav yada türk olmayanlarla aynı gibi görülmektedir, fakat ayrıdır.
Bir torbeş olarak aslında biz torbeşliğide kabul etmiyoruz çünkü bu ismi kendimize veren biz değiliz.
Makedonyadaki torbeşler 2002 makedon nufüs sayımlarında torbeşlerin çoğunluğu kendini makedon olarak bildirmiş ve ifade etmiştir.
Ortada siyasi bir baskı yoktur, yada devlet eliyle çıkarılmış bir terim de yoktur.
Ben bu konularda siyaset yapmayı sevmem, belirttiğim gibi akraba hırıstiyan-müslüman köyler dahi var, bu insanlar aynı kültürü paylaşıyorlar, bu tartışılamaz bile, pomak ismi torbeşleri kapsamıyor, yada kapsattırmak isteyenler olabilir ama torbeşler bu şekilde düşünmüyor.Tarihi gerçeklerde bizim makedon olduğumuzu gösteriyor.
Pomak kültürüne saygı duyuyorum sizin oluşturduğunuz size özgü bir kültürel yapınız var, pomaklar diğer komşu ülkelerden de farklı bir tarihe sahip, yani tarihi kaderde farklılıklar var.
O yüzden pomaklar diğer halklardan farklıdır, ben şahsen bunu kabul ediyorum ama torbeşler pomak değil, makedondur.
Siyasi ve devlet yanıltması varsa bunu yapan Makedonya değildir.
Başkaları bizi yıllarca yanıltmaya çalıştı ama biz yanılmıyoruz.
Ne olduğumuzu çok iyi biliyoruz.

Ayrıca sitede diğer yazılar hakkında yorum yapılamıyor,bir çok konuda yazı hakkı administöre aittir deniliyor, sanırım site çok sıkı bir şekilde denetim altında, fakat bu şekilde bilgi paylaşımıda olmaz,bazı konularda kaynak-belge ve kanıt göstereceğim ama konulara mesaj yazamıyorum.
Yönetime duyurulur.

Saygılar.

caparovski
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : akhisar
İşiniz : resim öğretmeni
Ad Soyad & İme Prezime : Erkan ÇAPAROVSKİ
Tesekkur : 0

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Paz Şub. 15, 2009 1:19 am

caparovski demiş ki:

Ayrıca sitede diğer yazılar hakkında yorum yapılamıyor,bir çok konuda yazı hakkı administöre aittir deniliyor, sanırım site çok sıkı bir şekilde denetim altında, fakat bu şekilde bilgi paylaşımıda olmaz,bazı konularda kaynak-belge ve kanıt göstereceğim ama konulara mesaj yazamıyorum.
Yönetime duyurulur.

Saygılar.

Bir sure önce bir takim farkli bir tarza dönusturulme dusunuldugunden, bu sekilde uye alimi dahil olmak uzere cok yerde kisitlayamaya gidilmisti.Fakat format degisikligi olayi askiya alininca, bahsettihiniz bir takim teknik kisitlamalarin hepsi kaldirilmadi.Bilincli bir sey degil.Tek tek kontrol edilecektir forum izinleri bölumu.
Hatirlatmaniz icin tesekkurler.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından proboskis Bir Paz Tem. 04, 2010 2:45 pm

torbeşler pomakların bulundukları yörelerdeki ismidir torbeş diğer halkların (yunan bulgar makedon vb.)pomaklara koydukları isimdir yani dilleri bile aynı olan insanların milliyeti ne kadar degişebilir birde pomakları torbeş diye adlandırmak makedon bulgar arnavut ve hatta türkiye gibi ülkelrin işine gelmiştir herzaman yani adamlar pomakları bölmüş makedonyadakine torbeş trakyadakine türk arnavutluktakine gora demiş pomaklar kalmış bir avuc bugün türkiyedeki rumelilerin cogu pomak ama asimilasyondan cogu kendini makedon arnavut yada TORBEŞ sanıyor
proboskis
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : izmir
İşiniz : operator
Ad Soyad & İme Prezime : kaşif efe
Tesekkur : 2

Mesaj tarafından pomaklar.com Bir Paz Tem. 04, 2010 4:43 pm

proboskis demiş ki:torbeşler pomakların bulundukları yörelerdeki ismidir torbeş diğer halkların (yunan bulgar makedon vb.)pomaklara koydukları isimdir yani dilleri bile aynı olan insanların milliyeti ne kadar degişebilir birde pomakları torbeş diye adlandırmak makedon bulgar arnavut ve hatta türkiye gibi ülkelrin işine gelmiştir herzaman yani adamlar pomakları bölmüş makedonyadakine torbeş trakyadakine türk arnavutluktakine gora demiş pomaklar kalmış bir avuc bugün türkiyedeki rumelilerin cogu pomak ama asimilasyondan cogu kendini makedon arnavut yada TORBEŞ sanıyor

Degindiniz konu gayet yerinde bir tespit olmus.Kucuk bir farkla eklemek istiyorum.
Torbesh ismi köken olarak aslinda pomak halkinin bogomilizim döneminden(islamiyet öncesi) aldiklari ve gunumuze kalan bir isimlendirmedir.Bogomil rahiplerinin kilik kiyafetinden dolayi balkanlarda bogomilist köyler denirken rodoplardan biraz assagilara indigimizde özellikle yunanlilarin pomak halkina verdikleri isimdir.Bogomil köyleri yerine torbesh köyleri isimlendirmesini almislardir.Bu Torbesh köyleri islamiyete gecisle beraber yine rodoplardaki pomak kardeslerinden ayrilmamislar (yeri olmadigindan bogomillere neden yönelindigini ve islamiyetle tanistirildiklarina su anda deginmiyorum) fakat torbesh isimlendirmesini belli bölgelerde korumuslardir.

Gunumuzdeki aldigi isimlendirme konusu sizinde tam tespit ettiginiz noktaya denk dusuyor.Bu farkli adlandirma egemenlerinde isine geldiginden herpsini farkli kabul ederek kayitlara öyle gecirmis ve pomak,goran,torbesh hepsi tek halk olmasina rahmen görece olarak az ve dahinik görunmeleri saglanmis ve akabindede bu halkta özguven sorunu olusmasi hesaplanmis ve buda gerceklesmistir.
Herkez kendisine yasadiklari ulkenin egemenlerin kimligiyle butunlestirme yoluna girme egilimi göstermislerdir.

pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön